Kontrolki w samochodzie

Coraz nowsze technologie stosowane w naszych samochodach z jednej strony sprawiają, że czujemy się bezpiecznie i pewnie, a z drugiej strony mamy wrażenie, że systemy, które zostały wykorzystane są dla nas coraz bardziej skomplikowane i niezrozumiałe w swoim działaniu. Czy wiesz, że w przeciętnym samochodzie jest aktywnych ponad 20 modułów komputerowych? Dzisiaj w aucie może zepsuć się wszystko, a sygnałem, który powinien skłonić nas do sprawdzenia czy auto wymaga wizyty u mechanika w pierwszej kolejności są właśnie kontrolki ostrzegawcze.

Zapaliła się kontrolka, co teraz?

Nie zawsze kontrolka oznacza poważną usterkę, zanim więc zaczniemy się stresować warto się upewnić co oznacza dany kolor kontrolki i jej symbol. Jeśli kontrolka zapaliła się nagle, w trakcie jazdy to mimo wszystko proponujemy zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i sprawdzić znaczenie kontrolki w dostępnych przewodnikach. W zależności od marki i modelu samochodu, kontrolki mogą różnić się wyglądem i znajdować się w różnych miejscach, zwykle zauważamy je jednak na desce rozdzielczej, a najważniejszym wyróżnikiem, decydującym o wadze potencjalnej awarii jest kolor kontrolki.

Na tablicy deski rozdzielczej możemy zaobserwować nawet kilkanaście kontrolek w trzech bazowych kolorach. Kontrolki zielone mają charakter informacyjny, świadczą o tym, że jakaś funkcja jest włączona, widzimy je np. w przypadku kiedy mamy włączone długie światła. W przypadku kontrolek pomarańczowych, powinniśmy już dokładniej przeanalizować powód ich wyświetlenia. Zwykle ostrzegają nas o pojawieniu się nieprawidłowości, która nie wymaga natychmiastowej interwencji. Największą uwagę musimy jednak poświęcić jeśli na ekranie ujrzymy kontrolkę w kolorze czerwonym, dla bezpieczeństwa warto wtedy nawet przerwać jazdę.

Znajomość kontrolek

Każdy kierowca powinien wiedzieć, które kontrolki świecą się od razu po uruchomieniu auta, ale jeszcze przed momentem włączeniem silnika. Zdarza się bowiem, że pomarańczowe a nawet czerwone kontrolki pełnią nie tylko funkcję ostrzegawczą, ale również diagnostyczną. Dla przykładu możemy wspomnieć o kontrolce poduszek powietrznych czy check engine, które zapalają się tuż po włączeniu zapłonu. Ich brak jest dla nas również sygnałem działającym w drugą stronę, jeśli ich nie widzimy to warto zastanowić się nad przyczyną. Wszystko dlatego, że brak kontrolek może się okazać równie niebezpieczny. Jeśli nie działają prawidłowo, system może nie zadziałać i nie poinformować nas o ewentualnych usterkach.

Pomarańczowe kontrolki

Jedna z najczęściej pojawiających się, pomarańczowych kontrolek to check engine, która w tłumaczeniu dosłownym oznacza sprawdź silnik. Mimo, że w pierwszym odczuciu mamy wrażenie, że brzmi to poważnie, to nie zawsze musi to oznaczać dużą awarię. Kontrolka w kolorze pomarańczowym nie nakazuje nam natychmiastowego przerwania jazdy, ale radzi nam abyśmy w miarę możliwości skierowali się z autem do serwisu. Często kontrolka ta pojawia się w sytuacji, kiedy uszkodzeniu ulega jeden z czujników lub pojawia się jakiś błąd.

Kolejnym symbolem może być np. kontrolka ABS, która wskazuje na nieprawidłowe działanie systemu antypoślizgowego. Zwraca uwagę na to, że podczas hamowania może dojść do poślizgu kół. Co robić kiedy zapali nam się pomarańczowa kontrolka ABS? Warto zachować większą ostrożność podczas hamowania, zwłaszcza jeśli znajdujemy się na śliskiej nawierzchni.

Kontrolka układu kierowniczego to ikona, która zapala się tuż po włączeniu zapłonu w samochodzie. Jeśli znika chwilę później oznacza wyłącznie to, że system kontroluje układ i nie musimy się nią przejmować. Jeśli natomiast pojawi się podczas prowadzenia samochodu, w trakcie jazdy to należy natychmiast zatrzymać pojazd. Po zatrzymaniu warto skontrolować poziom płynu hydraulicznego, którego niski stan może powodować zapalenie się tej kontrolki, a w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia pompy wspomagania, a nawet awarii układu kierowniczego.

Kontrolki czerwone

Kontrolki czerwone, to symbole, których nie wolno lekceważyć. Ich zadaniem jest poinformowanie nas o elementach, które stanowią zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.

Wysoka temperatura silnika, jest symbolizowana ikoną termometru zanurzonego w płynie, oznacza, że płyn chłodzący osiągnął temperaturę, w której się gotuje. W takiej sytuacji zalecamy uruchomić nawiew gorącego powietrza i otworzyć cały obieg wentylacji w samochodzie. Jeśli mamy, warto również włączyć klimatyzację. Omawiana kontrolka wymaga natychmiastowego zatrzymania pojazdu i odczekania przynajmniej godziny, aż temperatura płynu spadnie.

A co jeśli wyświetli nam się kontrolka w kształcie okręgu z wykrzyknikiem, otoczonym dwoma półokręgami? Są dwie możliwości, potencjalna awaria dotyczy wtedy układu hamulcowego, ale może również oznaczać zaciągnięty hamulec ręczny. W każdej sytuacji należy jednak zachować szczególną ostrożność i upewnić się, z czym związane jest ostrzeżenie. Kontrolka może oznaczać również wyciek płynu hamulcowego lub odłączenie przewodów od klocków - nie warto więc lekceważyć otrzymywanych ostrzeżeń.

Kontroluj, reaguj ale czuj się bezpiecznie

W przypadku kiedy podróżujemy własnym autem, każda z nowych pojawiających się kontrolek może przyprawiać nas o szybsze bicie serca. Myślimy już o możliwych wydatkach, kłopotach związanych z umieszczeniem auta w serwisie, braku auta zastępczego… Decydując się na formę finansowania własnego samochodu warto więc rozważyć formułę aut na abonament, dzięki której w sytuacji awaryjnej nadal możemy zachować spokój. W cenie miesięcznego abonamentu znajduje się pakiet, zapewniający opiekę firmy wynajmującej, oferujący serwis, przeglądy i naprawy gwarancyjne. W przypadku niespodziewanej awarii jedyne co musimy zrobić to skontaktować się z dedykowanym Biurem Obsługi Klienta i oczekiwać na pomoc w rozwiązaniu problemu. Auto na abonament to nie tylko wygoda i fabrycznie nowe auto, ale to też gwarancja bezpieczeństwa i jakości oferowanych usług.