W sąsiedztwie zalewu Andrzejówka w gminie Chmielnik odbyły się ćwiczenia taktyczno-bojowe strażaków z powiatu kieleckiego.

Strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach przeprowadzili w poniedziałek, 13 września ćwiczenia o zasięgu powiatowym. Przygotowano cztery scenariusze zdarzeń, które miały sprawdzić odpowiednią reakcję służb ratowniczych oraz podmiotów współdziałających. W powołanym sztabie kryzysowym obecny był przedstawiciel Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Pierwszy epizod zakładał zgłoszenie od służby dyżurnej Nadleśnictwa Chmielnik o prawdopodobnym pożarze lasu w sąsiedztwie zalewu Andrzejówka. Na miejsce udają się pracownicy nadleśnictwa w celu weryfikacji sytuacji pożarowej. Zadysponowane na miejsce zdarzenia siły PSP są niewystarczające, a silny wiatr powoduje szybkie rozprzestrzenianie się pożaru w kierunku zabudowań. Z uwagi na znaczny obszar pożaru tworzony jest sztab akcji.

Kolejny scenariusz przewidywał zdarzenie na drodze. Na skutek zapatrzenia się i nieuwagi kierowca samochodu poruszającego się DK 73 przewożącego 8 osób traci panowanie nad pojazdem i zderza się z innym pojazdem przewożącym 4 osoby. Dochodzi do wypadnięcia pojazdów z drogi krajowej DK73. KDR prowadzący działania gaśnicze przy pożarze lasu organizuje nowy odcinek bojowy i z uwagi na ilości poszkodowanych kwalifikuje zdarzenie, jako masowe.

W następnych epizodach do działań wkraczają specjalistyczne grupy: wodno-nurkowa z JRG nr 2 i ratownictwa wysokościowego z JRG nr 3. Samowola jednej z osób poszkodowanych w zdarzeniu drogowym powoduje, że osoba ta udaje się na pływający po powierzchni akwenu pomost, z którego spada i znika pod wodą. Ostatni epizod dotyczy nieuwagi paralotniarza, który zahacza o drzewa rosnące wokół zalewu i traci przytomność.

W trakcie ćwiczeń realizowano m.in. procedurę ewakuacji ludzi i zwierząt z terenu miejscowości zagrożonej pożarem lasu oraz zapewnienia zastępczych miejsc szpitalnych po wypadku komunikacyjnym z dużą ilością poszkodowanych. Przy współpracy z Wydziałem Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska kieleckiego Starostwa ustalano właścicieli palących się lasów niepaństwowych w celu powierzenia im dozorowania pogorzeliska.

W wydarzeniu łącznie wzięło udział ponad 150 osób, w tym strażaków z jednostek z Kielc, Chmielnika oraz z Ochotniczych Straży Pożarnych, była też policja, ratownicy medyczni oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Chmielnik, Starostwa Powiatowego w Kielcach i Urzędu Gminy i Miasta Chmielnik.