Jak dedykowane oprogramowanie może pomóc w zarządzaniu firmą podczas pandemii? Sprawdzamy!

Zarządzanie firmą bez odpowiedniego oprogramowania jest praktycznie niemożliwe. Najlepsze rezultaty pozwala osiągnąć oprogramowanie dedykowane. Warto dowiedzieć się, czym jest i jak można je wykorzystać w sytuacjach krytycznych, takich jak pandemia koronawirusa.

Czym jest oprogramowanie dedykowane dla firm?

Standardowe narzędzia informatyczne są doskonale znane zarówno użytkownikom prywatnym, jak i przedstawicielom świata biznesu. Można zdobyć je w łatwy sposób, na przykład kupując dostępne aplikacje lub korzystając z różnych form subskrypcji. Ich największą zaletą jest uniwersalność: sprawdzają się w wielu przypadkach, a opcje konfiguracji pozwalają na dostosowanie ich do potrzeb konkretnej firmy. Jednocześnie jest to jednak również pewnego rodzaju wada. Nie zawsze gotowy produkt będzie odpowiadał potrzebom konkretnego biznesu. Z pomocą przychodzą systemy dedykowane, tworzone od podstaw z myślą o kliencie. Wbrew pozorom nie są zarezerwowane wyłącznie dla dużych i majętnych firm. Coraz częściej mogą sięgnąć po nie również zdecydowanie mniejsze jednostki.

Producent dedykowanego oprogramowania: jak go znaleźć?

Systemy dedykowane powinny zapewniać odpowiednią funkcjonalność, gwarantując przy tym przepływ informacji i łatwy dostęp dla wszystkich uprawnionych pracowników. Kluczową rolę odgrywa przy tym producent dedykowanego oprogramowania, a więc firma, która zajmuje się jego projektowaniem, tworzeniem i wdrażaniem. Oprogramowanie dedykowane dostarczają wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, takie jak katowicki Kotrak. Aby projekt mógł zakończyć się sukcesem, producent musi posiadać szerokie kompetencje, wykraczające poza samą perspektywę technologiczną.

Jak wygląda tworzenie oprogramowania dedykowanego?

Kluczowe znaczenie zyskuje etap poprzedzający samo tworzenie narzędzi. Podczas konsultacji i rozmów konieczne staje się sprecyzowanie oczekiwań, celów i problemów konkretnego podmiotu. Pozwoli to na dobranie rozwiązań, które będą idealnie dopasowane i jak najbardziej funkcjonalne.

Kolejny krok to wdrożenie. Ten etap często wiąże się także z koniecznością zapewnienia integracji pomiędzy oprogramowaniem dedykowanym a dotychczas użytkowanymi produktami. Umożliwi to płynne przejście do nowego środowiska. Szkolenia dla wszystkich zainteresowanych pracowników i współpracowników dają im natomiast szanse pełnego wykorzystania wszystkich dostępnych funkcji. Producent dedykowanego oprogramowania powinien zatroszczyć się także o rozwój i aktualizację systemu przez możliwie jak najdłuższy czas.

Jak dedykowany system informatyczny sprawdzi się w pandemii?

Pandemia koronawirusa jest olbrzymim wyzwaniem dla świata biznesu. Zaburzone łańcuchy dostaw, czasowe lockdowny, zmieniające się w szybkim tempie ceny i niepewność sprawiają, że sprawność operacyjna w firmie odgrywa teraz kluczową rolę.

Oprogramowanie dedykowane zapewnia zdecydowanie wyższą elastyczność niż standardowe, dostępne na rynku, produkty. Dzięki temu pod uwagę można wziąć znacznie więcej czynników i szybciej reagować na zmiany. Oprócz rozbudowanych systemów dedykowanych do dyspozycji pozostają również aplikacje dedykowane, w tym te wykorzystujące technologie mobilne.

Dzięki temu zarządzanie biznesem może być jeszcze prostsze, a tworzenie rozwiązań atrakcyjnych z perspektywy kontrahentów i klientów pozwoli na jeszcze sprawniejsze operowanie na wymagającym rynku. Także w erze pandemii COVID-19.