Wicestarosta kielecki Tomasz Pleban wziął udział w uroczystościach z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Na Skwerze Szarych Szeregów w Kielcach oddano hołd walczącym o wolność.

Rocznicowe obchody rozpoczęła Msza Święta w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Kielcach. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali na Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów, gdzie z udziałem Wojska Polskiego odbyły się obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Punktualnie o godz. 17.00, czyli w godzinę „W” w stolicy regionu i wielu innych miastach rozległ się dźwięk syreny alarmowej. Po tym symbolicznym upamiętnieniu momentu wybuchu powstania, złożono wieńce.

1 sierpnia obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Został on ustanowiony przez Sejm w 2009 roku.

Wydarzenia towarzyszące w Kielcach i powiecie kieleckim:

Od 30 lipca 2022 roku na skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach dostępna będzie wystawa „Tadeusz Bór-Komorowski”, którą przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu. Wystawa upamiętni wybuch Powstania Warszawskiego i jego kapitulację.

Od 1 sierpnia 2022 roku ekspozycja pt. „Wojsko Polskie i jego tradycje” przygotowana przez wrocławski oddział IPN będzie prezentowana w Chęcinach. Wystawa będzie dostępna w Centrum Kultury i Sportu.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego