Nie jest zaskoczeniem, że małe dzieci mogą być tajemnicą, ale zrozumienie ich umysłów może być kluczem do ich zdrowia psychicznego i rozwoju. Jako rodzice, opiekunowie i wychowawcy, musimy nauczyć się, jak wspierać unikalne potrzeby każdego dziecka https://zbygniew.pl/zlote-mysli-i-cytaty-o-dzieciach-ktore-warto-znac/ . Oznacza to, że musimy nauczyć się rozpoznawać i reagować na oznaki lęku, depresji lub problemów behawioralnych, a także dowiedzieć się, kiedy szukać pomocy u specjalisty od zdrowia psychicznego. Świadomość potrzeb małych dzieci w zakresie zdrowia psychicznego oraz umiejętność ich rozpoznawania i odpowiedniego reagowania pozwala rodzicom, opiekunom i wychowawcom stworzyć środowisko, w którym dzieci mogą się rozwijać i kwitnąć.
Co mogą zrobić rodzice, opiekunowie i wychowawcy, aby rozpoznać i zareagować na oznaki problemów ze zdrowiem psychicznym u małych dzieci?
Oprócz szukania oznak problemów ze zdrowiem psychicznym, ważne jest, aby rozmawiać z dzieckiem. Poświęć czas na zadawanie pytań i prowadzenie rozmów, które dotrą do sedna tego, co przeżywa Twoje dziecko. Kiedy zauważysz coś, co nie wydaje się całkiem w porządku, albo zauważysz zmianę w zachowaniu lub nastroju dziecka, zapytaj je, co się dzieje. Dzieci mogą nie być w stanie w pełni wyrazić, co im leży na sercu, dlatego ważne jest, aby pokazać im, że chcesz wiedzieć, co się dzieje w ich życiu. Zadawaj pytania otwarte i naprawdę staraj się zrozumieć przyczynę tego, co widzisz. Może zaistnieć potrzeba zadawania pytań więcej niż raz, ponieważ dziecko rośnie i rozwija się, a w miarę jak zmieniają się jego doświadczenia życiowe, zmieniają się również jego potrzeby.
Jakie są niektóre znaki wskazujące na potrzebę profesjonalnej pomocy?
Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoje dziecko ma problemy ze zdrowiem psychicznym, ważne jest, abyś omówił tę sytuację ze specjalistą od zdrowia psychicznego. Jeśli Twoje dziecko doświadcza jednego lub więcej z poniższych objawów, warto poszukać pomocy u specjalisty od zdrowia psychicznego:
-
Jeśli Twoje dziecko ma trudności w szkole. - Jeśli dziecko ma trudności z nawiązywaniem przyjaźni. - Jeśli dziecko ma trudności z uczestniczeniem w normalnych zajęciach dziecięcych.
-
Jeśli dziecko doświadcza zmian we wzorcu snu.
-
Jeśli Twoje dziecko ma zmiany w swoim schemacie odżywiania. - Jeśli Twoje dziecko ma zmiany w ich poziomie energii. - Jeśli lęk lub depresja dziecka wpływa na jego zdolność do funkcjonowania w życiu codziennym.