Orkiestry już stroją instrumenty i szykują się do występów podczas XIV Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych w Daleszycach, w niedzielę 14 maja. O tym, że "jest w orkiestrach dętych jakaś siła" publiczność będzie mogła przekonać się słuchając ponad 200 osobowej powiatowej orkiestry, która wykona wspólne trzy utwory pod batutą kapelmistrza Kamila Zapały.
- To będzie dla mnie ogromne wyzwanie pokierować tak dużą orkiestrą - przyznaje Kamil Zapała związany na co dzień z Orkiestrą Dętą w Strawczynie, ale jak dodaje będzie to także niesamowite doświadczenie artystyczne. - Najbardziej fascynujące dla mnie w tym przeglądzie orkiestr jest to, że spotykają się muzycy z różnych pokoleń: dzieci, młodzież i starsi - mówi kapelmistrz.
Wszystkie orkiestry, które zgłosiły się do tegorocznego przeglądu w Daleszycach wykonają wspólnie trzy utwory: „Orkiestry Dęte”, Happy Marsz Nr 1 i Wiązankę Legionową wg J. Kwiatkowskiego.
- To nie będzie łatwe zadanie, by dobrze się „zgrać”, ale wydaje mi się, że bardziej chodzi tutaj o zabawę muzyką, poczucie radości ze wspólnego grania, a nie tylko o perfekcyjne wykonanie utworów, jak najlepsze zgranie dźwięków. Pozytywny klimat, dobra zabawa - to przede wszystkim - twierdzi.
Kamil Zapała jest najmłodszym kapelmistrzem, który podejmie się zadania pokierowania tak liczną powiatową orkiestrą, która zbierze się w Daleszycach. - W dyrygowaniu ważne jest wypracowanie pewnej dyscypliny, zdobycie szacunku całej orkiestry, wzbudzenie respektu. To jest najtrudniejsze, ale bardzo istotne, by orkiestra była zgrana. Największą radością dla kapelmistrza jest, jak uda mu się znaleźć dobry kontakt z muzykami, z całą orkiestrą. To jest niesamowite szczęście, gdy orkiestra jest zdyscyplinowana, bo wtedy można naprawdę przepiękne rzeczy robić z muzyką - tłumaczy.

*Kapelmistrz KAMIL ZAPAŁA - muzyk, instruktor instrumentów dętych metalowych w Orkiestrze Dętej w Strawczynie, absolwent klasy trąbki ZPSM drugiego stopnia w Kielcach, Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kielcach, student
Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie trąbki jazzowej, Big band AM Kraków od 2019 roku.

Fot. FB Kamil Zapała