IX Marsz Katyński w Kielcach - hołd dla ofiar zbrodni sowieckiej
W piątek mieszkańcy naszego miasta zgromadzili się, aby wspólnie uczcić pamięć ofiar zbrodni katyńskiej, której 84. rocznica przypadała na ten dzień. Uroczystości, zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska”, miały na celu przypomnienie o tragicznych wydarzeniach z 1940 roku.
  1. Uczestnicy marszu przeszli od Placu Artystów do Skweru Pamięci Ofiar Katynia.
  2. Apel Pamięci oraz salwa honorowa oddana przez Kompanię Honorową Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych były głównymi punktami programu.
  3. Wicestarosta kielecki, Tomasz Pleban, złożył wieniec przed pomnikiem na cześć ofiar.
  4. Ochotnicze Hufce Pracy ustawiły symboliczny krzyż, a przemówienia odnoszące się do historii Katynia wzmocniły znaczenie uroczystości.

Spotkanie przy Skwerze Pamięci Ofiar Katynia stało się miejscem, gdzie społeczność mogła wspólnie oddać hołd i reflektować nad brutalną przeszłością. W przemówieniach podkreślano, jak ważna jest pamięć historyczna oraz edukacja przyszłych pokoleń w kwestii zbrodni katyńskiej.

W 1940 roku, na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b), NKWD przystąpiło do masowej eksterminacji polskich obywateli, w wyniku czego życie straciło prawie 22 tysiące osób, w tym 14,5 tys. jeńców wojennych oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w wschodniej części Polski, zajętej przez Związek Sowiecki. Ustanowienie przez Sejm RP Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, obchodzonego 13 kwietnia, jest przypomnieniem o tej tragedii.

Kolejne wydarzenie zaplanowane jest na 19 kwietnia, gdzie o godzinie 11.30 w Hucie Szklanej przy Pomniku Ofiar Katynia, Charkowa i Miednoje, mieszkańcy będą mogli złożyć kwiaty i znicze na cześć poległych. Jest to kolejna okazja do wyrażenia szacunku i pamięci o tych, którzy zostali brutalnie pozbawieni życia w imię politycznych decyzji sprzed lat.

Uczestnictwo w takich wydarzeniach stanowi ważny element kultywowania narodowej pamięci i przekazywania prawdy historycznej kolejnym pokoleniom. Wspólne oddawanie hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej pokazuje, że historia, choć bolesna, jest nieustannie obecna w świadomości społecznej.


Na podst. Starostwo Powiatowe w Kielcach