Pracownia Tkaniny Kuby Święcickiego z Kielc doceniona w międzynarodowym przewodniku

Pracownia Tkaniny z Kielc zdobywa międzynarodowe uznanie, trafiając do prestiżowego Homo Faber Guide. To dowód na to, że tradycyjne rzemiosło i nowoczesny dizajn mogą tworzyć wyjątkowe dzieła, które podbijają Europę i świat.
- Kielecka Pracownia Tkaniny w centrum europejskiego rzemiosła artystycznego
- Jakub Święcicki pokazuje Kielce na światowych wystawach i zdobywa nagrody
Kielecka Pracownia Tkaniny w centrum europejskiego rzemiosła artystycznego
Pracownia Tkaniny prowadzona przez Jakuba Święcickiego, pełniącego funkcję dyrektora artystycznego Instytutu Dizajnu w Kielcach, została wyróżniona w międzynarodowym przewodniku Homo Faber Guide. Ta platforma stworzona przez Michelangelo Foundation promuje najlepszych mistrzów rzemiosła oraz unikatowe pracownie z całej Europy. Obecność kieleckiej pracowni potwierdza znaczenie autorskiego podejścia do materiału, łączenia tradycyjnych technik z nowoczesnym dizajnem oraz zaangażowania w rozwój współczesnego rzemiosła.
Jakub Święcicki pokazuje Kielce na światowych wystawach i zdobywa nagrody
Jakub Święcicki to projektant tekstyliów użytkowych i haftów komputerowych, absolwent wzornictwa oraz sztuk plastycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Jego działalność łączy sztukę włókna, dizajn i rzemiosło. Jest doktorantem i wykładowcą na Wydziale Sztuki tej uczelni oraz członkiem stowarzyszenia Nów Nowe Rzemiosło.
Od lat związany z Instytutem Dizajnu, gdzie prowadzi Pracownię Tkaniny i pełni funkcję dyrektora artystycznego, jest także stypendystą i laureatem licznych nagród za swoje autorskie wystawy.
W 2024 roku jego prace można było zobaczyć na kilkunastu wystawach zarówno w Polsce (Tarnów, Warszawa, Łódź, Kielce), jak i za granicą (Wiedeń, Buenos Aires, Monachium). Wyróżnia się szczególnie wystawa „Dotknąć Miasta”, która skupiała się na dostępności kultury dla osób niewidomych. Została ona doceniona w konkursie Projekt Roku STGU oraz nagrodzona w międzynarodowym programie BeActive. Be Your Change.
Święcicki był jednym z nielicznych Polaków zaproszonych do prestiżowej trzy miesięcznej rezydencji Swatch Art. Peace Hotel w Szanghaju oraz jedynym reprezentantem Polski w międzynarodowym projekcie „Weave Up!”, poświęconym współczesnym interpretacjom lnu.
„To wyróżnienie potwierdza, jak ważna jest autorska praca z materiałem, połączenie tradycyjnych technik z nowoczesnym podejściem do dizajnu oraz zaangażowanie w rozwój współczesnego rzemiosła.”
Za swoje osiągnięcia Jakub Święcicki otrzymał nagrodę pierwszego stopnia Prezydenta Miasta Kielce za twórczość artystyczną oraz działania na rzecz upowszechniania i ochrony kultury w 2024 roku.
Na podstawie: Urząd Miasta Kielce
Ostatnie Artykuły

Kielce pamiętają Edwarda Kusztala - biblioteka zamieniła się w salę wspomnień

Dwie turbiny z Kielc ruszają na Tajwan. Firma szykuje kolejny skok

Powiat Kielecki w krajowej czołówce. Awans był wyraźny

Świętokrzyski jarmark wraca na błonia. Będzie muzyka, smak i rzemiosło

Joanna Krzyżanek w Kielcach - biblioteka pachniała waflami i wyobraźnią

Nowy bilet w kieleckich elektrykach. Wystarczy karta, telefon albo zegarek
![[PIŁKA NOŻNA] Korona Kielce – Widzew Łódź 1:0 w PKO BP Ekstraklasie – Błanik dał ważne punkty w Kielcach](/images/mecz/thumbnails/korona-kielce-widzew-lodz-15052026-10.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Korona Kielce – Widzew Łódź 1:0 w PKO BP Ekstraklasie – Błanik dał ważne punkty w Kielcach

Kielce w sportowym rytmie. Koszykówka boks i Ekstraklasa przez trzy dni

W Kielcach noc muzeów rozciągnie się od pałaców po podziemia

Na Rynku ustawiają się po badanie znamion. Czerniak nie daje wielu szans

Po pieniądze przyszła sama - policjanci czekali już w Piekoszowie

W Kielcach padnie pytanie o sądy obwoźne i 21 wyroków śmierci

W Nowinach nagrodzono firmy, które napędzają rozwój gminy

