Po nagrodach i wiedzy - Seminarium dla bibliotekarzy województwa świętokrzyskiego w Kielcach

3 min czytania
Po nagrodach i wiedzy - Seminarium dla bibliotekarzy województwa świętokrzyskiego w Kielcach

Na koniec tygodnia biblioteczny świat województwa zebrał się w znanym miejscu kultury, żeby połączyć uroczystość z konkretną dawką praktyki. Spotkanie odbyło się 15.12.2025 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, gdzie najpierw wręczono nagrody, a potem zabrzmiały wykłady o pracy z czytelnikiem w różnych pokoleniach 📚🙂.

  • Seminarium dla bibliotekarzy województwa świętokrzyskiego pokazało, że świętowanie i szkolenie idą w parze
  • Organizatorzy pokazali, kto w regionie buduje lokalne sieci czytelnicze i dlaczego to ma znaczenie
  • Prelegenci dali narzędzia - od dostępności po praktykę międzypokoleniowej komunikacji

Seminarium dla bibliotekarzy województwa świętokrzyskiego pokazało, że świętowanie i szkolenie idą w parze

Ceremonia otworzyła program - organizatorem konkursu na Bibliotekarza Roku i Bibliotekę Roku jest Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Kielcach, a współorganizatorem była miejscowa biblioteka. W pierwszej, uroczystej części kapituła przyznała tytuł Bibliotekarza Roku 2024 - nagrodę otrzymała Agnieszka Opala, dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Miedzianej Górze, obecna tego dnia wraz z wójtem Damianem Sławskim i zespołem biblioteki. Laureatem w kategorii Biblioteka Roku 2024 została Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowcu Świętokrzyskim, której wyróżnienie odbierał dyrektor Paweł Górniak. Kapituła przyznała też wyróżnienie samorządowcowi - Ireneuszowi Gliścińskiemu, wójtowi Gminy Krasocin, za zasługi dla rozwoju czytelnictwa.

Organizatorzy pokazali, kto w regionie buduje lokalne sieci czytelnicze i dlaczego to ma znaczenie

Obok zwycięzców pojawiły się nominacje i wyróżnienia - między innymi Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pierzchnicy została uhonorowana wyróżnieniem, a wśród nominowanych były placówki z Opatowca, Krasocina i Radkowa. To taki moment, kiedy lokalne inicjatywy wychodzą na scenę i sygnalizują, gdzie warto szukać inspiracji do współpracy między gminami i bibliotekami.

Prelegenci dali narzędzia - od dostępności po praktykę międzypokoleniowej komunikacji

Po oficjalnej części rozpoczęła się sesja szkoleniowa. Stypendystka MKiDN - Iwona Haberny - zaprezentowała pomysł na stronę internetową mającą służyć bibliotekarzom i pracownikom kultury w zdobywaniu wiedzy o integracji osób ze szczególnymi potrzebami. To projekt, który może zmienić codzienną pracę placówek, oferując praktyczne wskazówki i materiały.

Kulminacją był wykład dr Joanny Frączek-Brody zatytułowany Wielopokoleniowa biblioteka. Wzorce komunikacji, czytelnictwa i współpracy w pokoleniach BB, X, Y, Z i Alfa, w którym trenerka tłumaczyła, dlaczego międzypokoleniowe nieporozumienia pojawiają się tam, gdzie pracują wspólnie różne roczniki, i na co warto zwrócić uwagę, by to zmienić. Wnioski z wystąpień były praktyczne i możliwe do wdrożenia w mniejszych gminnych bibliotekach 💡.

Program w pigułce - przebieg seminarium:

  • część uroczysta - wręczenie nagród (Bibliotekarz Roku 2024, Biblioteka Roku 2024)
  • prezentacja projektu internetowego Iwony Haberny - narzędzia dla bibliotekarzy
  • wykład dr Joanny Frączek-Brody - o współpracy międzypokoleniowej

Spotkanie było dowodem, że w regionie potrafi się łączyć docenianie lokalnych bohaterów z rozwojem kompetencji praktycznych — to sygnał, że biblioteki w Świętokrzyskiem myślą zarówno o rytuałach, jak i o przyszłości swoich usług 😊.

na podstawie: Biblioteka Kielce.

Autor: krystian