Jak System Alma zmienia dostęp do książek w Wojewódzkiej Bibliotece w Kielcach

W korytarzach i czytelniach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach zaczyna być cicho w dobrym sensie — bo wszyscy szukają materiałów przez komputer. Biblioteka wprowadziła system zarządzania zbiorami Alma i wyszukiwarkę Primo, które razem prostują drogę do książek, czasopism i zasobów cyfrowych.
- System Alma pokazuje jak biblioteka ułatwia życie czytelnikom i bibliotekarzom
- Primo łączy zasoby i otwiera dostęp do wielkich zbiorów - jak z tego skorzystać
System Alma pokazuje jak biblioteka ułatwia życie czytelnikom i bibliotekarzom
System Alma to zaplecze techniczne, które stoi za porządkiem katalogów i wypożyczeń — niewidoczne, a jednak kluczowe. Dzięki niemu pracownicy szybciej lokalizują egzemplarze, synchronizują zbiory z innymi placówkami i obsługują rezerwacje, a czytelnicy zyskują płynniejszy dostęp do tego, co biblioteka ma na półkach i w chmurze 📚. To rozwiązanie szczególnie przydatne dla osób pracujących zdalnie i studentów szukających materiałów naukowych.
W praktyce oznacza to, że osoby odwiedzające placówkę mogą liczyć na bardziej precyzyjne wyniki wyszukiwania oraz sprawniejsze procedury wypożyczeń — mniej czekania, więcej czytania. System jest też częścią ogólnopolskiej sieci, więc jeden klik potrafi połączyć ofertę Kielc z zasobami innych bibliotek w kraju 🔎.
Primo łączy zasoby i otwiera dostęp do wielkich zbiorów - jak z tego skorzystać
Primo to wyszukiwarka, która wyciąga na wierzch wszystko to, co biblioteka ma w katalogu - książki, artykuły, e-booki i zasoby cyfrowe. Dla czytelnika wygląda to prosto — wpisuje hasło i otrzymuje listę materiałów z opisami oraz informacją, gdzie dany egzemplarz można znaleźć. Dla tych, którzy wolą zajrzeć do katalogu samodzielnie — dostępny jest katalog online.
Biblioteka oferuje też wsparcie przy aktywacji konta czytelniczego i obsłudze systemu — w razie pytań najlepiej skontaktować się bezpośrednio z placówką. Kontakt do wypożyczalni jest podany poniżej i warto z niego skorzystać, gdy ktoś potrzebuje pomocy przy logowaniu, rezerwacji lub wyszukiwaniu materiałów 😊 ♿.
- Kontakt do biblioteki - 41-344-53-84
- E-mail do wypożyczalni - [email protected]
Powtórka, by nic nie umknęło — przy problemach z kontem lub pytaniach o zasoby proszą o telefon lub wiadomość mailową: 41-344-53-84 oraz [email protected].
W ofercie strony są też udogodnienia dostępnościowe - m.in. tryby dla osób z problemami wzroku, tryb przyjazny dla ADHD czy tryb bezpieczny dla osób wrażliwych na migotanie ekranu - które poprawiają komfort korzystania z witryny i katalogów online 🖥️. Dodatkowo biblioteka jest obecna w mediach społecznościowych, gdzie publikuje aktualności i zapowiedzi wydarzeń kulturalnych — warto śledzić profile, jeśli ktoś lubi być na bieżąco.
To dobra wiadomość dla mieszkańców Kielc, którzy chcą mieć szybki, cyfrowy dostęp do książek i usług biblioteki bez zbędnych formalności. Biblioteka kontynuuje modernizację systemów, by czytanie było jak najprostsze i jak najprzyjemniejsze. 📚✨
na podstawie: Biblioteka Kielce.
Autor: krystian

