Koniec z zimnymi salami. Kieleckie szkoły przechodzą zieloną metamorfozę

FOT. UM Kielce
W czerwcu ubiegłego roku nazwali to inwestycją „trzy razy E". Dziś, gdy pierwsze budynki stoją już w nowych elewacjach, okazuje się, że ekonomia, estetyka i ekologia to nie puste hasła. Za murami kieleckich placówek trwa cicha rewolucja – panele fotowoltaiczne zastępują stare kaloryfery, a pompy ciepła wyrzucają na śmietnik astronomiczne rachunki za prąd.
- Z 50 milionami w kieszeni i zegarkiem w ręku
- Kiedy dyrektor staje się nadzorcą budowy
- Co dzieje się teraz w poszczególnych placówkach
Z 50 milionami w kieszeni i zegarkiem w ręku
Miasto nie ukrywa – bez europejskich pieniędzy projekt byłby niemożliwy. Ponad 54 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy przekuło się w konkret: ocieplenie ścian, wymianę stolarki, nowe instalacje elektryczne i grzewcze, a przede wszystkim źródła odnawialnej energii. W ośmiu placówkach jednocześnie.
Część z nich od wielu lat czekała na pilne remonty. Mieliśmy także zalecenia różnego rodzaju instytucji, które apelowały do nas, że remonty są niezbędne – przyznaje prezydentka Kielc Agata Wojda.
Szkoła Podstawowa nr 33 pochłonęła najwięcej – prawie 16 milionów złotych, z czego dofinansowanie sięgnęło 14 milionów. Dyrektorka Marzena Tranowska nie ukrywa satysfakcji: współpraca z wykonawcą przebiegała tak płynnie, że terminy nie uciekały przez palce.
Kiedy dyrektor staje się nadzorcą budowy
Realność termomodernizacji w szkole to nie tylko dźwięk wiertarek. To przede wszystkim logistyczny tetris – nauka w czasie remontu wymagała elastyczności od nauczycieli, cierpliwości od rodziców i wyobraźni od dzieci.
Zakres robót był bardzo duży i oczywiście placówki wyglądają teraz pięknie. Jednak w tym projekcie nie chodziło tylko o estetykę – podkreśla prezydentka. – Remonty miały przede wszystkim poprawić codzienne funkcjonowanie szkół i przedszkoli, komfort pracowników i uczniów. To również niższe rachunki za ogrzewanie i prąd.
Podziękowania płyną szczególnie w stronę dyrektorów i nauczycieli, którzy – jak ujęła Wojda – stali się „codziennymi nadzorcami inwestycji". Organizacja nauki w trakcie remontu to wyzwanie, którego nie widać w kosztorysach.
Co dzieje się teraz w poszczególnych placówkach
Pierwszy etap zamknięty – zakończyły się prace w:
- Szkole Podstawowej nr 33
- VI Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego
- Zespole Szkół Ekonomicznych
- Zespole Szkół Zawodowych nr 1
Trwają odbiory techniczne w trzech z tych placówek.
W pozostałych czterech obiektach robotnicy wciąż są na miejscu:
- Szkoła Podstawowa nr 19 – montaż paneli fotowoltaicznych
- Zespół Szkół Elektrycznych – wymiana okien, elewacje, panele PV
- Przedszkole Samorządowe nr 25 – zaawansowane prace, pozostały: drzwi, stropodach, schody, tarasy, instalacje grzewcze i elektryczna, panele fotowoltaiczne
- Przedszkole Samorządowe nr 1 – weryfikacja dokumentacji projektowej
Wszystkie termomodernizacje mają zamknąć się w ciągu najbliższych tygodni.
Wiele młodych pokoleń Kielczanek i Kielczan będzie się uczyło w lepszych warunkach – mówi radna Kamila Wojda-Misiuda, przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. – Bardzo dziękuję pracownikom szkół, uczniom oraz ich rodzicom za cierpliwość.
Cierpliwość, jak widać, zaczyna przynosić wymierne efekty – ciepłe, estetyczne i ekologiczne.
na podstawie: UM Kielce.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (UM Kielce). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Kadra U-16 wróci do Kielc. Treningi zrobiły dobre wrażenie

Basen przy Szczecińskiej zacznie lato z festynem i darmowym wejściem

Sekundy od groźnej awarii na Hubalczyków - 20 osób opuściło domy

Nowe wozy dla OSP pod Kielcami. Jeden z nich kosztował blisko 1,6 mln zł

Weekendowe autobusy połączą kieleckie atrakcje. Start już w wakacje

Zgoda i wspólna pasja. W Kielcach świętowali małżeństwa z długim stażem

Bezpieczeństwo imprez i pożary lasów w rozmowach doradców wojewody

Stypendium dla najlepszych uczniów. Wnioski trzeba złożyć do końca lipca

Wakacje pod nadzorem służb. Nad wodą i na drogach nie będzie pobłażania

W Nowinach zniknął jeden z najtrudniejszych punktów. Rondo już działa

Bilcza wybrała znak do spotu o hejcie. Uczniowie stworzyli mocny przekaz

Weterynaria ostrzega hodowców drobiu. Ryzyko dwóch groźnych chorób rośnie

Kulturalny maraton w Kielcach. Teatry, muzea i ogrody w jednym rytmie

Mamy wyszły na boisko. Piłkarski festiwal kobiet w Kielcach przyciągnął uwagę
Przydatne dane teleadresowe
- CHEMAR S.A. w upadłości - odlewnia staliw, kontakt i oferta produkcyjna
- Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielce - kontakt, kancelaria, sakramenty
- WFOŚiGW Kielce - kontakt, programy Czyste Powietrze, Ciepłe Mieszkanie i dofinansowanie
- Nadzór Wodny w Kielcach - kontakt, godziny i zakres działania
- Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach - kontakt, godziny, oferta terapeutyczna
- Świetlica Wspierająco-Integrująca "PLUS" w Kielcach - zajęcia, zapisy i godziny
