Uwaga! Upał (komunikat RSO) Uwaga! Upał (komunikat RSO)

Miliony na drogi i chodniki. Komisja przed sesją rozpisała nowe plany

Miliony na drogi i chodniki. Komisja przed sesją rozpisała nowe plany

Podczas obrad w powiecie kieleckim padły kwoty, które od razu można przypisać do konkretnych dróg, chodników i przejść dla pieszych. Radni nie zatrzymali się na samych zmianach w budżecie – dopytywali też o terminy, organizację ruchu i kolejne etapy prac w miejscowościach rozrzuconych po całym powiecie. W tle pojawiły się również pieniądze dla rodzin po zdarzeniach losowych oraz wsparcie dla jednostek OSP. Największe zainteresowanie wzbudziły jednak inwestycje, które mają ruszyć jeszcze w tym roku albo zostać dopisane do planów na kolejne lata.

  • Budżet powiatu dostał zastrzyk na drogi i inwestycje gminne
  • Nowe odcinki, przejścia i wsparcie dla strażaków weszły do planu
  • Radarowe wyświetlacze i pytania o roboty, które już czekają na start

Budżet powiatu dostał zastrzyk na drogi i inwestycje gminne

Na początku posiedzenia skarbnik powiatu przedstawiła zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2026–2030 oraz w budżecie na 2026 rok. Najważniejsza liczba była konkretna – dochody rosną łącznie o 3 mln 224 tys. zł. Z tej puli 1 mln 800 tys. zł ma zostać przeznaczone na remont drogi powiatowej na odcinku Kranów–Daleszyce, a pieniądze pochodzą z dotacji celowej z Gminy Daleszyce.

Dochody majątkowe zwiększają się o 1 mln 424 tys. zł. To efekt dotacji przekazanych przez gminy na zadania drogowe, przy czym część z nich została wpisana do tegorocznego planu, a część do realizacji w 2027 roku.

Wśród szczegółowo wymienionych zadań znalazły się między innymi:

  • Gmina Pierzchnica – 200 tys. zł na przebudowę drogi w Skrzelczycach
  • Gmina Mniów – dwa nowe chodniki o łącznej wartości 595 tys. zł
  • Gmina Chęciny – 100 tys. zł na dokumentację projektową przebudowy drogi w Łukowej oraz 30 tys. zł na budowę chodnika od Skib w kierunku Gościńca

Do tego dochodzą kolejne środki w Gminie Daleszyce. 200 tys. zł ma trafić na rozbudowę drogi od skrzyżowania w Daleszycach do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 764 w Niwach. Następne 100 tys. zł zapisano na rozbudowę drogi i budowę chodnika w Smykowie, a 200 tys. zł na przebudowę drogi z chodnikiem w Szczecnie.

W planie rocznym znalazła się także budowa chodnika w Grzymałkowie przy ul. Świętokrzyskiej, na odcinku od sklepu Lewiatan do skrzyżowania z ul. Majową. W tym przypadku środki własne powiatu zmniejszono o 45 tys. zł.

Nowe odcinki, przejścia i wsparcie dla strażaków weszły do planu

Komisja dopisała również nowe inwestycje. Największą z nich jest rozbudowa trzykilometrowego odcinka drogi Leszczyny–Krajno Drugie–Porąbki–Bieliny Kapitulne, finansowana ze środków własnych powiatu w wysokości 1 mln 100 tys. zł. Do tego dochodzi przebudowa drogi powiatowej w Bolechowicach, gdzie środki zwiększono o 200 tys. zł, oraz budowa przejścia dla pieszych na ul. Szewskiej w Zgórsku, przy Osiedlu Pod Lasem, za 200 tys. zł.

Radni zdecydowali też o wsparciu dla rodzin dotkniętych zdarzeniami losowymi. Gmina Chmielnik ma otrzymać 2 tys. zł, a Gmina Morawica 4 tys. zł. W tym samym pakiecie znalazły się dotacje celowe na zakup sprzętu dla ochotniczych straży pożarnych – 20 tys. zł dla Gminy Piekoszów na nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Zajączków oraz 15 tys. zł dla Gminy Mniów na używany ciężki samochód ratownictwa technicznego dla OSP Grzymałków.

Radarowe wyświetlacze i pytania o roboty, które już czekają na start

Duża część dyskusji zeszła na sprawy praktyczne – od koszenia poboczy po harmonogramy kolejnych robót. Najwięcej uwagi przyciągnął temat radarowych wyświetlaczy prędkości przy szkołach. Zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg poinformował, że lokalizacje zostały już wytypowane, a część gmin zgłosiła własne uwagi i uzupełnienia. Na liście jest obecnie 36 miejsc, a koszt jednego urządzenia to 35 tys. zł. Powiat ma teraz wystąpić do gmin o zabezpieczenie pieniędzy w budżetach. Bieliny i Górno nie zgłosiły zainteresowania udziałem w projekcie, a Bieliny realizują podobne działania we własnym zakresie.

Radni chcieli też wiedzieć, co dalej z konkretnymi odcinkami i skrzyżowaniami. Anna Kosmala pytała o sierpniową przebudowę skrzyżowania w Daleszycach przy ulicach Kościelnej, Głowackiego i Chopina, bo mieszkańcy – jak zaznaczyła – czekają na jasny plan organizacji ruchu. Alina Siwonia dopytywała o dalsze etapy prac w Woli Wąkopnej oraz o kontynuację robót w Chańczy, zwłaszcza na odcinku od Leśniczówki do drogi wojewódzkiej i w kierunku Rakówki.

Pojawiły się też pytania o przejście dla pieszych przy ul. Tumlińskiej, barierki w rejonie Tumlin-Podgród i harmonogram czyszczenia rowów na odcinku Tumlin Wyrowce – ul. Tumlińska. Andrzej Michalski dopytywał o projekt chodnika Krajno–Zagórze, dokumentację drogi Bęczków–Krajno-Parcele, remont trasy od Woli Jachowej w kierunku Górna oraz miejsce montażu wyświetlacza prędkości w Leszczynach. Łukasz Woźniak chciał z kolei wiedzieć, czy PZD ruszył już z procedurą przetargową dla inwestycji w Chełmcach-Polichnie i Chełmcach nad Rzeką.

Na wszystkie pytania odpowiadał Wojciech Żebrowski, zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg. To właśnie ten fragment obrad pokazał najlepiej, że komisja nie zatrzymała się na tabelach i zapisach w budżecie – radni chcieli od razu sprawdzić, kiedy i gdzie z tych zapisów wynikną roboty w terenie.

na podstawie: Starostwo Powiatowe w Kielcach.