Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kielce

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

 

Było radośnie, rytmicznie i przede wszystkim spontanicznie. Wszystko za sprawą gości z Rumunii, którzy z krótką wizytą pojawili się w ratuszu. To uczestnicy projektu „Wymiana międzykulturowa polsko-rumuńska 2019", realizowanego w stulecie sojuszu obu narodów, którego pomysłodawczynią jest Anna Żmudzińska, dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie, założycielka Klubu Modnej Babeczki.

 

Goście z Satu Mare przez kilka dni przebywają w naszym regionie, uczestnicząc w wielu wydarzeniach. Prezentują nie tylko sztukę ludową i folklor swojego ojczystego kraju, ale też czerpią wzory z naszych, polskich tradycji. Spotkali się w ratuszu z Arkadiuszem Kubcem, zastępcą prezydenta. To właśnie miasto Kielce przyłączyło się do organizacji tego pobytu.  

 

Ta wizyta została zorganizowana przy współpracy Eleny Jaworskiej, Rumunki mieszkającej od ponad 27 lat w Kielcach, dla której to kolejny projekt realizowany w ramach kontaktów obu narodów. We wcześniejszy włączyli się uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 15, w której pracuje.

W programie pobytu gości z Rumunii jest także wizyta w Kieleckim Parku Technologicznym, gdzie odbędzie się pokaz i warsztaty modowe.