Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kielce

Diabetolog Pruszków – przyczyny cukrzycy. Kto narażony jest na zachorowanie na cukrzycę?

Cukrzyca jest chorobą, która dotyka wielu osób na całym świecie. To przewlekła choroba, która pojawia się wtedy, gdy organizm nie posiada dostatecznej ilości insuliny lub nie korzysta z niej w odpowiedni sposób. Kto jest narażony na powstanie cukrzycy?

Choroba taka jak cukrzycamoże dotknąć niemalże każdego z nas. Istnieje szereg czynników, które powodują zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Lekarzem, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem cukrzycy, jest diabetolog Pruszków jest jednym z wielu miast, w którym można skorzystać z jego usług. Dostępne są one między innymi w prywatnej klinice medycznej Progress Clinic.

Jakie są główne rodzaje cukrzycy? Jakie czynniki sprzyjają ich występowaniu? Zapraszamy do bliższego zapoznania się z naszym artykułem!

Diabetolog Pruszków – cukrzyca typu 1

Cukrzyca typu 1 to cukrzyca, w której system odpornościowy atakuje komórki trzustki produkujące insulinę. W efekcie organizm nie może jej już produkować i wykorzystywać, dlatego trzeba dostarczać ją z zewnątrz. Nieleczona cukrzyca może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta, na przykład przez rozwój kwasicy ketonowej.

Najczęściej ten typu cukrzycy dotyczy osób młodych, w tym dzieci i młodzieży, ale może rozwijać się w każdym wieku.

Nie do końca wiadomo, co dokładnie może powodować występowanie schorzenia takiego jak cukrzyca typu 1. Diabetolog Grodzisk Mazowiecki, Pruszków, diabetolog Milanówek może powiedzieć nam między innymi, że za jej powstawanie odpowiedzialne są między innymi:

 • czynniki genetyczne – cukrzyca często występuje rodzinnie
 • negatywne zmiany w środowisku
 • nadmierny stres
 • zakażenia wirusowe

Diabetolog Pruszków – cukrzyca typu 2

Choroba taka jak cukrzyca typu 2 dotyka większości chorych na cukrzycę – przyzna to każdy lekarz diabetolog Pruszków czy w innym mieście. Cukrzyca typu 2 występuje najczęściej u osób dorosłych, ale także u dzieci oraz u młodzieży.

W przebiegu cukrzycy typu 2 organizm wytwarza insulinę, ale staje się odporny na jej działanie, dlatego insulina przestaje spełniać wtedy swoją funkcję. Cukrzyca ta nie wymaga regularnego podawania insuliny – kuracja powiązana jest także ze zmianą dotychczasowego trybu życia, na przykład ze zmianą diety, zwiększeniem aktywności fizycznej.

Lekarz diabetolog Pruszków NFZ czy prywatnie najczęściej diagnozuje ten typ cukrzycy, do której może dojść wtedy, gdy pacjent nie zadba o swój stan zdrowia.

Wśród przyczyn cukrzycy typu 2 znajdują się:

 • nadwaga, otyłość
 • brak aktywności fizycznej
 • nieodpowiednia dieta – duże spożycie cukrów
 • starszy wiek
 • stan przedcukrzycowy
 • pochodzenie etniczne
 • cukrzyca w rodzinie
 • cukrzyca ciążowa w wywiadzie

Diabetolog Pruszków – cukrzyca ciążowa

Wyróżniamy także cukrzycę ciążową – to rodzaj cukrzycy, która diagnozowana jest u kobiet w ciąży. Leczy ją także diabetolog w Pruszkowie czy w innych miejscowościach, na których nam zależy.

Cukrzyca ciążowa najczęściej diagnozowana jest podczas drugiego albo trzeciego trymestru. Uważa się, że za jej powstawanie odpowiedzialne są zmiany fizjologiczne związane z ciążą, w tym przez aktywność hormonów łożyskowych.

Gdy potrzebny jest dobry diabetolog Pruszków to miasto, w którym znajdziemy wielu polecanych specjalistów w tym zakresie. Możemy zapisać się do lekarza takiego jak diabetolog Pruszków prywatnie albo na NFZ.