Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kielce

W nowoczesnej siedzibie budynku Plaza Park przy ul. Zagnańskiej 94 rozpoczął kolejny etap swojej działalności w Kielcach polski lider branży IT. O tym, jak do tego doszło, mówiono na konferencji prasowej z udziałem władz miasta: prezydenta Kielc - Bogdana Wenty oraz jego zastepcy - Danuty Papaj.

 

Firma Britenet - jeden z przedstawicieli branży nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce, działa w Warszawie, Lublinie, Poznaniu, Białymstoku oraz od 5 lat - w Kielcach. Jej rozwój w stolicy Świętokrzyskiego stał się możliwy dzięki wsparciu Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Kielce i działaniu lokalnych inwestorów, tworzących kielecki rynek powierzchni biurowych, takich jak Nieruchomości Ryszard Grzyb.


Jak informuje Andrzej Grzyb, współwłaściciel Spółki Plaza Nieruchomości Grzyb, pod wynajem firma przeznacza w Plaza Park 1000 m kw. powierzchni. W nowo otwartej siedzibie firmy Britenet zatrudnienie znajdują kolejni programiści. Rekrutacja cały czas trwa. W perspektywie najbliższych 3 lat kielecki oddział firmy ma się rozrosnąć i liczyć 160 pracowników, obecnie jest ich 60.

 

Statystyki pokazują, że firmy zaliczane do sektora nowoczesnych usług dla biznesu są zainteresowane ekspansją w miastach regionalnych takich jak Kielce. Jest to widoczne w liczbie nowo zakładanych oddziałów. Kluczowym czynnikiem jest tutaj dostępność gotowych powierzchni biurowych zapewniających bezpieczeństwo informatyczne czy możliwość ekspansji firmy. - Miasta to przede wszystkim ośrodki usługowe i dla usług musimy tworzyć optymalne warunki rozwoju. Dlatego zabiegamy o inwestycje biurowe: prowadzimy rozmowy z inwestorami i przygotowane zostały zachęty inwestycyjne w postaci uchwały zwalniającej deweloperów biurowych z podatku od nieruchomości w okresie 3 lat – relacjonuje Bogdan Wenta, Prezydent Miasta Kielce.

 

Miasto Kielce podejmuje różne działania, aby zachęcić lokalnych inwestorów do wynajmowania dużych powierzchni biurowych. Zorganizowano m.in. dwa spotkania oraz wizytę studyjną w biurowcach Echo Investment w Warszawie. Najważniejszym krokiem jest natomiast najnowsza uchwała Rady Miasta z końca listopada br. w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości, stanowiącego regionalną pomoc inwestycyjną, na inwestycję początkową w zakresie nowo wybudowanych budynków. Pozwala ona deweloperom i inwestorom budowlanym uzyskać zwolnienie z podatku od nieruchomości na okres 3 lat.

 

Z szacunków kieleckiego Centrum Obsługi Inwestora wynika, że w branży nowoczesnych usług dla biznesu pracuje ok. 3000 osób. - Obecnie w Kielcach nie ma większych problemów ze znalezieniem kadry, o czym informują nas przedsiębiorcy działający w branży. Problemem jest natomiast dostępność powierzchni biurowej. Gorąco liczę na to, iż popyt na biura, zarówno ze strony firm lokalnych, jak i zewnętrznych, zostanie wkrótce zaspokojony  podsumowuje Bogdan Wenta.

 

Uchwała Rady Miasta z 28 listopada 2019 r.: http://www.bip.kielce.pl/cliparts/uchwaly_kad_8/2019/2019_0413.pdf