Ministerstwo Zdrowia przygotowało specjalny spot, w którym przedstawiono informacje dotyczące koronawirusa.

 

 

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 powoduje gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania czy mówienia.


Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

 

  • Często myj ręce, używając mydła i wody
  • Kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos
  • Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą i kichają

 

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w kraju gdzie potwierdzono występowanie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą zakażoną i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to:

 

  • bezzwłocznie powiadom telefonicznie najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną - Kielce ul. Jagiellońska 68, tel. 41 365 54 00

lub

  • zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego - Kielce - Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Klinika Chorób Zakaźnych, Radiowa 7, Oddział zakaźny Dziecięcy, ul. Grunwaldzka 45.


Służby sanitarne apelują, aby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem nigdy nie zgłaszać się do lekarza rodzinnego ani do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych.


Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.


Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.


Wszystkie publikowane na tej stronie informacje to oficjalne komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia lub Główny Inspektorat Sanitarny, opracowane na podstawie danych ECDC oraz WHO.

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił również całodobową, bezpłatną infolinię. Pod numerem 800 190 590 uzyskamy informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia wirusem z Chin.


Konsultanci poinformują:

  • czym jest koronawirus
  • jak się zabezpieczyć przed koronawirusem
  • co zrobić, gdy wracamy z kraju, w którym zdarzyły się przypadki zakażenia koronawirusem i pojawiły się wątpliwości co do naszego stanu zdrowia
  • gdzie znajdziemy najbliższą placówkę inspekcji sanitarnej lub oddział zakaźny szpitala i jak się z nimi skontaktować
  • odpowiedzą na wszystkie pytania związane z postępowaniem w sytuacji podejrzenia zakażania koronawirusem
Infolinia NFZ