salon Kielce

Aranżacja salonu to trudne zadanie. Łatwo popełnić błąd, jako że miejsce to musi spełniać wiele różnych funkcji. Tu przyjmujemy gości, bawimy się i wypoczywamy, jemy posiłki. Może on też pełnić rolę gabinetu lub domowego biura. Tak uniwersalny charakter sprawia, że nietrudno o designerską wpadkę i zamiast przytulnego wnętrza, będziemy mieli salon daleki od ideału. Jak tego uniknąć? Jakich rzeczy się wystrzegać?

Najczęściej popełniane błędy w aranżacji salonu

Błędów, które można popełnić, jest mnóstwo. Jednym z tych najbardziej popularnych jest złe wydzielanie stref i ustawianie mebli. W efekcie powstają przeszkody utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie w danym wnętrzu. Strefa wypoczynkowa umieszczona zbyt blisko przejścia może być tego przykładem.

Jeszcze inny problem to dosuwanie mebli do każdej ściany. To optycznie zmniejsza pomieszczenie, a zarazem prowadzi do tego, że na jego środku powstaje pusta przestrzeń. Na chęć zapełnienia każdej wolnej powierzchni, a zwłaszcza ścian, zwraca uwagę kielecka projektantka wnętrz Karolina Borowiec, z którą można się zapoznać na stronie: www.sohostudio.pl. Według niej to jeden z najczęściej spotykanych błędów, który prowadzi do braku spójności wnętrza z pozostałymi pomieszczeniami. Zbyt duża liczba przedmiotów może zaburzyć harmonię aranżacji i wywoływać wrażenie chaosu.

Kłopot sprawia również oświetlenie. Dotyczy to w szczególności tych salonów, gdzie jest wiele stref, a zwłaszcza salonów z aneksem kuchennym. W takim wypadku pojedyncze źródło światło nie wystarczy. Błędy dotyczą liczby źródeł światła, jego kierunku oraz temperatury i natężenia. Czasem pozwalamy też względom estetycznym wygrać nad kwestiami praktycznymi, wybierając ładne, ale niezbyt funkcjonalne lampy.

Pułapką jest także bezrefleksyjne kopiowanie cudzych pomysłów. Inspiracja jest dobrą rzeczą, jednak często zapominamy o tym, że każdy koncept trzeba zaadaptować indywidualnie do każdego wnętrza. Uleganie modom również jest problematyczne, bo trendy szybko przemijają i trzeba naprawdę być przekonanym do jakiegoś rozwiązania, aby warto było je stosować.

Najważniejsze jednak, by projektując salon pamiętać o tym, by funkcjonalność była na pierwszym miejscu. Ładne wnętrze to za mało i dlatego pokój ten musi być zaaranżowany tak, by przede wszystkim żyło się w nim komfortowo.

jadalnia Kielce

Zasady dobrej aranżacji salonu

Błędy w projektowaniu salonu są w dużej mierze związane z brakiem znajomości reguł rządzących aranżacją wnętrz oraz brakiem doświadczenia. Właśnie dlatego warto korzystać z usług architektów wnętrz. Ich porady mogą ustrzec przed popełnieniem prostych błędów. Dobrze też czerpać z wiedzy, którą chętnie się dzielą. Wspomniana wcześniej projektantka Karolina Borowiec prowadzi blog, gdzie w jednym z wpisów mówi o zasadach projektowania wnętrz. Można go zobaczyć tutaj.

Pamiętanie o podstawowych regułach rządzących aranżacją to najprostszy sposób na to, aby uniknąć wszelkich pułapek i problemów. Jedną z najistotniejszych kwestii jest właściwe wyznaczenie stref i określenie ich funkcji w projekcie. Trzeba dokładnie przemyśleć zagospodarowanie przestrzeni i przeanalizować sposób jej użytkowania. Warto na ten pierwszy krok poświęcić więcej czasu, dobrze wszystko rozplanowując i kierując się przede wszystkim względami praktycznymi, a nie estetycznymi.

Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na charakter pomieszczenia, jego wady i zalety, a także przemyśleć efekt, jaki chcemy uzyskać. Salon niewielkich rozmiarów obstawiony meblami optycznie zmniejszy się jeszcze mocniej. Zastosowanie w tym przypadku jasnych kolorów oraz rezygnacja z zasłoń wywoła wrażenie powiększenia wnętrza. Wyznaczenie sobie celów pozwala uniknąć chaosu, a wyznaczenie sobie ograniczeń umożliwia skupienie się na pożądanym efekcie. Dzięki temu łatwiej jest uzyskać upragniony rezultat.

W projektowaniu wnętrz liczy się także indywidualny gust i preferencje. Jest mnóstwo stylów aranżacji – od barwnego stylu boho, przez eklektyczne wnętrza retro i klasyczne, aż po minimalistyczne wnętrza skandynawskich salonów. Jest więc wiele opcji wyrazu, a każde pomieszczenie cechuje odmienny charakter ze względu na jego rozmiary, kształt, a także otoczenie. Warto szukać własnych rozwiązań, by uczynić to miejsce pięknym i wyjątkowym przede wszystkim dla siebie.