Najtańsze OC dla młodych kierowców - jak płacić mniej?

Obowiązkowa polisa komunikacyjna potrafi sporo kosztować – szczególnie, jeśli samochód zamierza ubezpieczyć młody kierowca bez doświadczenia. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można płacić znacznie mniej. Sprawdź, gdzie i jak wykupić najtańsze OC dla młodych kierowców.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjne są mocno zróżnicowane. Wiele zależy od ryzyka ubezpieczeniowego, z jakim wiąże się dany kierowca. Towarzystwa ubezpieczeniowe we własnym zakresie ustalają kryteria, w efekcie czego oferta jednego ubezpieczyciela może być nawet tańsza o 50% w stosunku do najdroższej propozycji.

Dlaczego młodzi kierowcy płacą więcej za OC?

Na wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wpływa wiele czynników, ale największe znaczenie mają:

  • wiek kierowcy
  • doświadczenie w prowadzeniu pojazdów.

Oznacza to, że młodzi kierowcy, którzy dopiero co odebrali prawo jazdy i chcą zarejestrować pojazd, muszą liczyć się z wysokimi stawkami. Jak pokazuje raport przygotowany przez Rankomat.pl, młodzi kierowcy płacili nawet 1360 zł (średnia cena OC w III kwartale 2019 roku).

Z czego to wynika? Zdaniem towarzystw ubezpieczeniowych, młodzi i niedoświadczeni kierowcy powodują najwięcej zdarzeń drogowych – potwierdzają to też statystyki policyjne. Wynika to głównie z braku wystarczających umiejętności, niezdolności do przewidywania sytuacji na drodze oraz braku wprawy w szybkim reagowaniu na zmieniające się warunki itp.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule „OC dla młodych kierowców - ile za ubezpieczenie płacą młodzi?”.

Sposoby na tańsze OC dla młodych kierowców

Młodzi kierowcy wcale nie muszą płacić więcej niż 1000 zł za obowiązkową polisę komunikacyjną. Podobnie jak w przypadku doświadczonych osób, tak i tutaj można liczyć na spore obniżki. Co zatem można zrobić?

1. Wybierz pojazd niesportowej marki

Czy wiesz, że na wysokość ceny OC masz wpływ już na etapie wyboru pojazdu? Jeśli nabędziesz Audi czy BMW, za ubezpieczenie zapłacisz znacznie więcej w porównaniu np. z Renault czy Skodą.

Pamiętaj, że sportowe auta charakteryzują się wyższymi osiągami – to z kolei przekłada się na możliwość rozwijania większych prędkości i częstsze wypadki.

2. Ubezpiecz samochód jako współwłaściciel

Młodzi kierowcy często otrzymują zwyżki – za niski wiek i brak doświadczenia. Wykupując polisę jako współwłaściciel, płacisz mniej. Jednocześnie masz szansę budowania swojej historii ubezpieczeniowej – nawet wtedy, gdy z auta będziesz korzystać sporadycznie.

3. Wykup OC w pakiecie z innym ubezpieczeniem

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują dodatkowe zniżki, np. przy zakupie OC z inną polisą (niekoniecznie komunikacyjną). Warto zatem rozważyć nabycie ubezpieczenia obowiązkowego wraz z NNW kierowcy czy Assistance.

Bądź bezszkodowym kierowcą!

Rozważna jazda popłaca – za każdy rok bezszkodowej jazdy możesz otrzymać dodatkową zniżkę (zgodnie z tabelą Bonus Malus). Jeśli zdobędziesz aż 60% zniżki, wówczas tanie OC nie będzie już tylko marzeniem – stanie się realne. Ile może wynieść? Wystarczy, że zajrzysz do zestawienia dostępnego pod adresem https://rankomat.pl/tanie-oc – niektórzy kierowcy płacą zaledwie 248 zł!