Dla każdego rodzica jednym z najważniejszych celów jest zapewnienie dobrych warunków materialnych dla swojego dziecka. W dzisiejszych czasach na rynku ubezpieczeniowym oferowane są polisy oszczędnościowe, które umożliwiają gromadzenie pieniędzy dla dzieci. Czym jest polisa oszczędnościowa dla dziecka? Co dzięki niej możemy zyskać?
Czym jest ubezpieczenie?
Ubezpieczenie jest działaniem mającym na celu zabezpieczenie nas przed negatywnymi następstwami zdarzeń, jakie mają miejsce w naszym życiu. Umowa ubezpieczenia jest dokumentem, na bazie którego ubezpieczyciel zobowiązuje się do realizacji określonego świadczenia lub odszkodowania, w przypadku wystąpienia w życiu ubezpieczonego niepomyślnego zdarzenia przewidzianego w umowie. Ubezpieczony z kolei zobligowany jest do regularnego wpłacania ubezpieczycielowi składek o ustalonej wysokości.
Ubezpieczenia są produktami znajdującymi zastosowanie praktycznie we wszystkich obszarach społecznych i gospodarczych. Ubezpieczenia dzieli się najczęściej na osobowe i majątkowe. Pierwsze z nich obejmują życie, zdrowie oraz zdolność do pracy osoby ubezpieczonej, drugie z kolei jej prawa i obowiązki majątkowe.
Po co oszczędzamy?
Oszczędzanie to działanie polegające na gromadzeniu środków pieniężnych celem ich późniejszego wykorzystania. Istnieje wiele motywów do oszczędzania, do których należą:
- chęć zapewnienia sobie zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń,
- dążenie do niezależności, np. zamiar zakupu własnego mieszkania,
- zagwarantowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa,
- zamiar pozostawienia po swojej śmierci spadku.
Oszczędzanie, którego następstwem jest posiadanie zgromadzonych pieniędzy, daje nam przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Dysponując oszczędnościami, możemy rozwijać swoje pasje i spełniać marzenia. Perspektywa niepomyślnych zdarzeń losowych wzbudza w nas mniejszy strach, gdy posiadamy środki pieniężne, które pozwolą nam np. na wyleczenie z choroby czy szybką zmianę miejsca zamieszkania.
Na rynku wyszczególnia się wiele form gromadzenia pieniędzy. Za najpopularniejszą można uznać lokaty bankowe, które są uznawane za mało ryzykowne, ale też i niezyskowne z uwagi na ich niskie oprocentowanie. Pozostałymi formami oszczędzania są m.in.:
- gromadzenie pieniędzy w domu,
- indywidualne konta emerytalne,
- lokaty bankowe o charakterze walutowym,
- nabywanie nieruchomości celem sprzedaży ich z zyskiem,
- papiery wartościowe giełdowe,
- fundusze inwestycyjne.
Polisa oszczędnościowa dla dziecka
Marzeniem wielu rodziców jest ułatwienie swojemu dziecku wejścia w dorosłe życie. Młody człowiek tuż po osiągnięciu pełnoletności zazwyczaj nie dysponuje żadnymi samodzielnie zgromadzonymi środkami pieniężnymi. Wejście w dorosłość na ogół idzie w parze z chęcią usamodzielnienia się, do czego niezbędne są pieniądze. Celem zagwarantowania dziecku dobrego startu w życiu, warto odpowiednio wcześnie rozważyć zakup produktu, jakim jest polisa oszczędnościowa dla dziecka. Tego typu polisa łączy w sobie dwie funkcje:
- pozwala na gromadzenie środków pieniężnych,
- stanowi ubezpieczenie na życie dla dziecka.
Umowa polisy oszczędnościowej dla dziecka ma charakter terminowy i może obowiązywać np. 10 lat, ale nie dłużej niż do ukończenia przed dziecko 25. roku życia. Kupując taką polisę, możemy przy okazji nabyć dodatki pozwalające zwiększyć zakres ochrony ubezpieczeniowej. Dodatkowa ochrona dotyczy zazwyczaj pobytu w szpitalu czy poważnej choroby.
Na rynku istnieje wiele ofert polisy oszczędnościowej dla dziecka. Co należy brać pod uwagę, wybierając taką polisę? Na pewno renomę firmy oferującej usługę oraz opinię o samym produkcie. Rozsądne jest zapytanie o zdanie znajomych posiadających już podobną polisę. Warto również wykorzystać narzędzia pozwalającego na porównanie ofert rynkowych. W Internecie znajdują się rankingi polis zestawiające ich najważniejsze cechy.
Inwestowanie w polisę oszczędnościową dziecka przez rodziców jest przejawem odpowiedzialności i troski o przyszłość młodego człowieka. Niniejsza polisa pozwoli bowiem dziecku na spełnienie marzeń i osiągnięcie szczęścia w życiu, co będzie również ogromną radością dla rodziców.