Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kielce

Praca: Kielce – gdzie znaleźć aktualne oferty pracy?

Kielce to stolica województwa świętokrzyskiego, miasto akademickie, duże centrum inwestycyjne w środkowej części Polski, które wciąż się rozwija. Działa tu prawie 29 tys. firm.

Jaki rynek pracy tworzą? Które branże generują najwięcej miejsc zatrudnienia i gdzie można znaleźć oferty pracy w Kielcach?

Kielce – jak wygląda rynek pracy w mieście?

Stolica województwa świętokrzyskiego oferuje różnorodne możliwości rozwoju zawodowego. Ważnym wskaźnikiem sytuacji na rynku pracy w Kielcach jest stopa bezrobocia utrzymująca się poniżej średniej dla kraju i województwa. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (stan na koniec marca 2021 r.) wynosiła ona:

  • dla Polski – 6,4%,

  • dla województwa świętokrzyskiego – 8,6%,

  • dla Kielc – 5,9%

Sektorami, które mają w Kielcach największy potencjał inwestycyjny, są usługi outsourcingowe, budownictwo, sektor kongresowo-wystawienniczy, usługi dla zdrowia, a także przemysł metalurgiczny, maszynowy i precyzyjny.

W Kielcach działają 29 604 podmioty gospodarki narodowej (REGON, stan na koniec marca 2021 r.). 8 podmiotów generuje 1000 lub więcej miejsc pracy, 34 zatrudniają między 250 a 999 osób. W mieście rozwinięty jest też sektor MŚP. 245 podmiotów utrzymuje między 50 a 249 miejsc pracy, 958 – od 10 do 49. Najwięcej jest oczywiście mikrojednostek – samozatrudnionych i podmiotów zatrudniających do 9 osób – ich liczba wynosi 28 359.

Do największych pracodawców w mieście zaliczają się duże przedsiębiorstwo z branży ceramicznej, produkujące m.in. wyposażenie łazienek, producenci łożysk i drewnianych podłóg, a także dystrybutor prasy i firma zajmująca się recyklingiem tekstyliów.

Aktualne oferty pracy w Kielcach – gdzie można znaleźć je w internecie?

Internet to obecnie największe źródło ogłoszeń o pracę, ale w sieci odbywa się także coraz więcej rekrutacji, łącznie z etapem rozmowy kwalifikacyjnej. Na początku ogrom ofert, możliwości, jakie daje internet, może wydawać się przytłaczający. Warto więc wiedzieć, w jakich miejscach udostępniane są aktualne ogłoszenia, kto oferuje pomoc w rekrutacji. Zatem: gdzie szukać pracy w Kielcach, jakie strony publikują oferty?

  • Media społecznościowe

Coraz śmielej są wykorzystywane w rekrutacji, zwłaszcza gdy firma chce pozyskać pracowników z młodego pokolenia. Warto polubić i przeglądać strony branżowe, poświęcone stricte rekrutacji czy fanpage firm, w których najbardziej chcielibyśmy pracować.

  • Witryna Powiatowego Urzędu Pracy

Poszukujący zatrudnienia mieszkańcy Kielc mogą skorzystać także z pomocy Powiatowego Urzędu Pracy. Urząd mieści się przy ul. Kolberga 4, ale aby przejrzeć publikowane przez niego ogłoszenia, wcale nie trzeba stawiać się tam osobiście. Wystarczy przejrzeć bazę ofert pracy, staży i praktyk online i jeśli jesteśmy zainteresowani, skontaktować się z pracownikiem PUP, np. mailowo lub telefonicznie. Pamiętajmy jednak, że z pośrednictwa w szukaniu pracowników, które oferuje PUP, korzysta jedynie część pracodawców, dlatego warto szukać ogłoszeń także w innych miejscach.

  • Portal z ogłoszeniami kupię/ sprzedam

Portale typu kupię/ sprzedam, często o zasięgu lokalnym, to także miejsca, gdzie widnieją oferty zatrudnienia. W wielu przypadkach pracodawcy mają możliwość zamieszczenia ich bezpłatnie, a ogłoszenia dotyczą pracy dorywczej, szybkich zleceń dla małych firm. Ten kanał komunikacji z kandydatami jest w zasadzie pomijany przez duże korporacje i firmy szukające specjalistów bądź prowadzące rekrutację na wyższe stanowiska. Wpisując w wyszukiwarkę takiego portalu hasło np: "praca w Kielcach od zaraz", w wynikach nie zawsze otrzymamy aktualne i sprawdzone oferty.

  • Portal pracy

Portal pracy to internetowa platforma poświęcona wyłącznie tematyce rekrutacji, rynku pracy. Na tego typu stronach znajdziemy obszerną bazę ogłoszeń, a najlepsze witryny oferują także wygodne narzędzia przydatne w rekrutacji. Świetnym przykładem jest praca.pl, gdzie poza dostępem do aktualnych ofert pracy w Kielcach i innych polskich oraz zagranicznych miastach, możemy założyć konto kandydata, komunikować się z pracodawcami, wysyłać aplikacje czy używając kreatora CV, stworzyć profesjonalny życiorys zawodowy. Co więcej, bardzo proste jest samo wyszukiwanie ofert. Jeśli interesuje nas np. biurowa praca w Kielcach, niezależnie od branży, wystarczy wybrać w wyszukiwarce na praca.pl miasto i obszar zawodowy: Administracja biurowa. Listę ofert możemy jeszcze bardziej zawęzić, zaznaczając, że np. szukamy pracy zdalnej albo chcemy przejrzeć najnowsze oferty, które opublikowano w ciągu ostatnich 24 godzin. Jeśli zależy nam na czasie i cenimy sobie proste, ale skuteczne rozwiązania – portal pracy to najlepsze rozwiązanie.