Na placu przed Muzeum Narodowym w Kielcach rolnicy z całego regionu zaprezentowali dożynkowe wieńce. W uroczystości udział wzięła Bożena Szczypiór, wiceprezydent Kielc oraz Jarosław Karyś, przewodniczący Rady Miasta Kielce.

 

Obchody poprzedziła msza święta, odprawiona w Bazylice Katedralnej, celebrowana przez ks. kan. Tadeusza Szlachtę, diecezjalnego duszpasterza rolników i samorządowców.

 

Wydarzenie ze względu na pandemię miało symboliczny charakter, ale nie zabrakło tradycyjnych obrzędów, ludowych strojów oraz emocji związanych z konkursem na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy. Pierwsze miejsce zdobył wieniec powiatu kieleckiego, z Gminy Miedziana Góra i to on będzie reprezentował województwo świętokrzyskie podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie.
 

W konkursie wzięły udział wieńce, które przyjechały do Kielc z powiatów: buskiego, jędrzejowskiego, opatowskiego, ostrowieckiego, pińczowskiego, sandomierskiego, starachowickiego, staszowskiego, włoszczowskiego oraz powiatu kieleckiego. Wieńce powiatowe podczas uroczystej prezentacji zostały ośpiewane i obtańczone przez Zespół Pieśni i Tańca Kielce. Komisja konkursowa wybrała trzy najpiękniejsze wieńce, przygotowane przez mieszkańców powiatów. Trzecie miejsce w konkursie przyznano wieńcowi przygotowanemu przez powiat pińczowski, 2 nagroda została przekazana delegacji z powiatu sandomierskiego. W konkursie zwyciężyła praca z powiatu kieleckiego, z gminy Miedziana Góra, wykonana przez artystkę ludową Józefę Bucką. Ten wieniec będzie reprezentować województwo świętokrzyskie podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie, w dniach 18-19 września.

 

Uroczystości dożynkowe w Kielcach zakończył występ artystów Zespołu Pieśni i Tańca Kielce oraz Świętokrzyskiej Orkiestry Dętej.

 

 

 
 

 

wieniec powiatu kieleckiego, z Gminy Miedziana Góra