UM Kielce: Trwają II Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc
fot….
Świętokrzyskie Dni Muzyki im. Wincentego z Kielc to kontynuacja wydarzeń promujących dziedzictwo kulturowe miasta i regionu. Składają się one z 16 koncertów odbywających się w scenerii najpiękniejszych zabytkowych obiektów Świętokrzyskiego: Pałacu Biskupów Krakowskich, Katedry kieleckiej, Opactwa Cystersów w Wąchocku, Opactwa Cystersów w Jędrzejowie, kolegiacie w Wiślicy, Bazylice na Świętym Krzyżu, kościele w Tarczku i na Karczówce.
W ramach festiwalu swój udział zadeklarowali najwybitniejsi artyści z Polski i Europy, m.in.: MARTIN GESTER, ALINE ZYLBERAJCH GESTER, MAREK TOPOROWSKI, PIOTR OLECH,nMARIUSZ BEDNARZ oraz wiele innych.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął prezydent Kielc Bogdan Wenta.
Festiwal ma charakter otwarty, a udział publiczności w wydarzeniach jest bezpłatny.
XIII KONCERT - 17 września, 18.00 / Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
W piątek 17 września w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich będzie miał miejsce koncert na trzy klawesyny z orkiestrą w wykonaniu Arte dei Suonatori oraz trojga wybitnych klawesynistów Aline Zylbereich, Martina Gestera i prof. Marka Toporowskiego. Co więcej w pięknej sali portretowej znajdującej się w Pałacu, publiczność będzie miała rzadką okazję do wysłuchania na żywo obydwu koncertów na 3 klawesyny Jana Sebastiana Bacha. Występ ubogaci mistrzowskie wykonanie Suity h-moll tego samego kompozytora: zagra ją orkiestra Arte dei Suonatori, Marta Gawlas - flet traverso, dyrygent Martin Gester.
XIV KONCERT - 18 września , 18.00 / Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Sobota będzie dniem koncertu znakomitej polskiej orkiestry barokowej Arte dei Suonatori pod dyrekcją Martina Gestera, francuskiego dyrygenta, organisty i klawesynisty. Program obejmie orkiestrowe utwory takich kompozytorów jak Haendel, Locatelli, Leclair i C.Ph.E. Bach dających publiczności pełną panoramę różnic stylistycznych pomiędzy barokiem francuskim, niemieckim i włoskim. Jako soliści wystąpią: Joanna Kreft skrzypce oraz Maciej Łukaszuk wiolonczela.
XV KONCERT - 19 września , 15.00 / Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
W Niedzielę, 19 września nastąpi uroczysty finał pierwszej części Festiwalu, jak zawsze w podwójnej odsłonie: w Pałacu Biskupów odbędzie się koncert prof. Marka Toporowskiego w programie na trzy instrumenty dawne: klawesyn, wirginał, pianoforte w repertuarze muzyki z Wysp Brytyjskich. Celem jest ukazanie oraz pokazanie specyfiki i bogactwa dźwiękowego każdego z tych instrumentów poprzedzających wszechobecny od XIX w. fortepian.
XVI KONCERT - 19 września , 17.00 / Katedra Kielecka
Jako zwieńczenie uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Diecezji Kieleckie w Kieleckiej Katedrze zostanie wykonane Te Deum Anoine’a Charpentier’a pod dyrekcją Martina Gestera owoc tygodniowej pracy w ramach Academii Kielcensis.
W występie weźmie udział chór Politechniki Świętokrzyskiej, Schola Cantorum Kielcensis, uczestnicy Academii, Orkiestra Arte dei Suonatori oraz polscy soliści zaproszeni do udziału w koncercie Renata Drozd, Zuzanna Kozłowska, Piotr Olech, Bartłomiej Chorąży, Przemysław Józef Bałka. Za przygotowanie chóru odpowiada Małgorzata Banasińska.
Po zakończeniu Festiwalu, 21 października odbędzie się jego podsumowanie wraz z występem Scholi Cantorum Kielcensis.
XVII KONCERT - 21 października, 15.00 / Biblioteka Uniwersytecka UJK w Kielcach
W tym dniu odbędzie się konferencja naukowa prof. dr hab. Krzysztofa Bracha pod tytułem Wincenty z Kielc. Epoka i dziedzictwo. Odbędzie się także koncert Scholi Cantorum Kielcensis. W programie Monodia i Polifonia polskiego Średnioweicza i Renesansu.
Urząd Miasta Kielce, um.kielce.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/art,24902,trwaja-ii-swietokrzyskie-dni-muzyki-dawnej-im-wincentego-z-kielc.html
Autor: krystian