Pracownicy powiatowej służby geodezyjnej przeszli ważne szkolenie z nowoczesnych technik prowadzenia geodezyjnych baz danych.

Powiat Kielecki w listopadzie tego roku planuje zakończyć proces tworzenia baz danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (GESUT) oraz baz danych obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:500-1:5000 (BDOT500).

Bazy wdrażane są w ramach projektu „e-Geodezja - cyfrowy zasób geodezyjny powiatów: buskiego, jędrzejowskiego, kieleckiego i pińczowskiego”, współfinansowanego w 85% ze środków pozyskanych przez powiat z Unii Europejskiej. Wartość projektu realizowanego przez Powiat Kielecki to blisko 15 mln złotych.

- Nowe, cyfrowe opracowania zastąpią dotychczasowe mapy - mówi Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach. - Będą one dostosowane do obecnie obowiązujących standardów, pozwolą jednocześnie na pełne wykorzystanie nowoczesnych technologii informatycznych do aktualizacji i udostępniania zawartych w nich danych geodezyjnych. Dane te niezbędne są na kolejnych etapach realizowanych na obszarze powiatu inwestycji, począwszy od projektowania, poprzez właściwy proces budowlany, aż do jego zakończenia i geodezyjnej inwentaryzacji. Unowocześniona forma zarządzania danymi geodezyjnymi znacząco przyczyni się więc do przyspieszenia i usprawnienia procesów inwestycyjnych na naszym terenie.

Do pełnego wykorzystania potencjału wynikającego z pozyskanych przez powiat kielecki geodezyjnych opracowań cyfrowych, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie kadry wykwalifikowanych operatorów, realizujących zadania związane z aktualizacją oraz udostępnianiem danych z baz BDOT500 i GESUT.

- W tym celu, w siedzibie naszego urzędu przeprowadzone zostało trzy dniowe szkolenie pracowników kieleckiej, powiatowej służby geodezyjnej. W szkoleniu brali udział pracownicy zajmujący się realizacją zadań związanych ze wspomnianymi bazami. Szkolenie przeprowadzone zostało przez dostawcę wykorzystywanego w Starostwie Kieleckim oraz w wielu innych powiatach w Polsce oprogramowania, wspomagającego prowadzenie państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego - firmę GEOBID z Chorzowa - dodaje Paweł Kowalczyk, dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami.

Logotypy projektu