Mariusz Ściana członek Zarządu Powiatu w Kielcach uczestniczył w Chmielnickich Jarmarkach Kulturalnych. To dwudniowe wydarzenie przyciągnęło setki uczestników, a organizatorzy zadbali o to, aby atrakcji dla nikogo nie zabrakło.

Wydarzenie patronatem honorowym objął starosta kielecki. Powiatowy samorząd reprezentował na miejscu Mariusz Ściana. Spotkania w ramach jarmaków odbywały się w Ośrodku Edukacji Muzealnej „Świętokrzyski Sztetl” oraz na chmielnickim Rynku.

Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji m.in.: spotkanie autorskie z cyklu „Jestem stąd i mi zależy”, finał jubileuszowej X edycji ogólnopolskiego konkursu „Nasi Sąsiedzi - Żydzi”, warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży, przegląd Piosenki Klezmerskiej im. Leopolda Kozłowskiego, paradę wokół Rynku Chmielnickich Mażoretek i Młodzieżowej Orkiestry Dętej, konkurencję „Pierogożercy”, miłośnicy starych pojazdów mogli obejrzeć auta i jednoślady z PRL-u. Biblioteka Publiczna w Chmielniku przygotowała salonik z tamtych czasów, w którym można było usiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, z czego zaproszeni gości chętnie korzystali. Całość wydarzenia dopełniały wystawy, strefa zabaw dla dzieci, stoiska kulinarne i rękodzielnicze.

Organizatorem przedsięwzięcia było Chmielnickie Centrum Kultury oraz Urząd Miasta i Gminy w Chmielniku.