Wziewna terapia w domowym zaciszu

Inhalacja to niezwykle popularny i skuteczny sposób podania wielu leków w postaci zawiesiny lub płynu wraz z wdychanym powietrzem, bezpośrednio do dróg oddechowych. Za pomocą inhalacji zazwyczaj podaje się sterydy i leki przeciwzapalne, przeciwkaszlowe czy preparaty rozkurczające oskrzela, a także sól fizjologiczną i olejki eteryczne nawilżające śluzówkę podczas kataru. Inhalacja pomaga odetkać zatkany nos, przynosi ulgę przy zapaleniu zatok i ogólnie ułatwia oddychanie, rozrzedzając zalegającą wydzielinę.

Babciny sposób

Inhalacje były wykorzystywane podczas walki z nieżytem nosa i problemów z zatokami już wiele dekad temu, ale nasze bacie, zamiast z profesjonalnych inhalatorów, korzystały wtedy z domowej metody; miski z gorącą wodą i ręcznika zarzuconego na głowę. Do wrzątku dodawano zioła lub olejki eteryczne, a nawet zwykłą sol kuchenną, ręcznik na głowie natomiast miał za zadanie uniemożliwiać parze ucieczkę. Opary wdychano około kilku – kilkunastu minut, ale trzeba było być wyjątkowo ostrożnym, aby zbyt gorąca para nie podrażniła delikatnej śluzówki.

Kolejnym babcinym sposobem na inhalacje było wylanie kilku kropel olejku eterycznego na chusteczkę i przyłożenie jej do nosa, a następnie oddychanie tak przez kilka minut.

Nowinki technologiczne

Obecnie do inhalacji wykorzystuje się przeznaczone do tego celu urządzenie - profesjonalny inhalator i nebulizator. Są to urządzenia działające w zbliżony sposób - nebulizator jest rodzajem inhalatora. Wyróżnia się kilka rodzajów tych profesjonalnych sprzętów:

  • Inhalatory pneumatyczne - są to najpopularniejsze urządzenia, mogą być w wersji przenośnej i stacjonarnej, a ich działanie opiera się na tłoczeniu powietrza przez rurkę lub wężyk. Powstała w ten sposób para wodna lub aerozol z lekiem wdycha się za pośrednictwem specjalnej maseczki, lub ustnika. Wadą inhalatorów pneumatycznych jest ich głośność, zaletą natomiast niewysoka cena. Można za ich pomocą podawać niemal wszystkie dedykowane leki.

  • Inhalatory ultradźwiękowe - działąja w oparciu o ultradźwięki wytwarzane rzez specjalny generator, które dzięki fali dźwiękowej zamieniają lek lub sól fizjologiczną w aerozol. Dzięki wykorzystanej technologi są wyjątkowo ciche. Cząsteczki mgiełki wytwarzane z dużą częstotliwością mają niewielkie rozmiary - poniżej 5µm, mogą zatem skuteczniej niż para wodna spenetrować układ oddechowy.

  • Inhalator membranowy – to niewielkie, kompaktowe i niezwykle wydajne urządzenie, zazwyczaj zasilane bateriami. Aerozol wytwarzany jest dzięki drgającej membranie, której zadaniem jest wytwarzanie aerozolu. Drgania membrany nie powodują hałasu, inhalator ten jest zatem cichy i wygodny w obsłudze.

  • Inhalator siateczkowy – podobnie jak modele membranowe i ultradźwiękowe do produkcji aerozolu wykorzystują one drgania, ale w tym wypadku spowodowane przeciskaniem leku przez kratki siateczki.

  • Inhalatory ciśnieniowe z dozownikiem - inaczej fajki, w których skład wchodzi pojemnik z substancją leczniczą oraz gazem pod ciśnieniem. Zawierają ustnik oraz mechanizm umożliwiający po naciśnięciu przycisku uwolnienie leku w odpowiedniej dawce

  • Inhalatory proszkowe – wykazują zbliżone działanie do inhalatorów ciśnieniowych, jednak w tym wypadku substancja lecznicza przeznaczona do inhalacji jest sucha i zazwyczaj znajduje się w kapsułce. Podczas inhalacji kapsułka ulega rozkruszeniu lub przebiciu, a następnie przedostaje się z komory inhalatora do dróg oddechowych

Na allegro.pl można znaleźć praktycznie każdy z wymienionych powyżej sprzętów ni dopasować go do własnych preferencji.

Jak używać nebulizatora?

Inhalacje z wykorzystaniem nebulizatora zaleca się wykonywać na siedząco, w pozycji wyprostowanej. Maseczka powinna ściśle przylegać do twarzy, wtedy należy oddychać przez nos. W przypadku stosowania ustnika oddychanie powinno odbywać się rzez usta. Zaleca się wykonywanie długich, spokojnych wdechów, aby lek głęboko spenetrował drogi oddechowe. Po podaniu preparatu trzeba pamiętać o higienie – umyć twarz i zęby oraz konserwacji sprzętu – umyć lub wyparzyć maseczki, ustnik i pojemnik na lekarstwo.

Inhalacje – na co stosować?

Taka metoda terapii sprawdza się przy niemal wszystkich schorzeniach górnych i dolnych dróg oddechowych. Także u niemowląt i małych dzieci.

Wskazania do stosowania inhalacji:

  • przewlekły nieżyt nosa

  • zapalenie zatok

  • stany zapalne górnych i dolnych dróg oddechowych

  • astma oskrzelowa

  • mukowiscydoza

  • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

  • alergia

  • wysuszona śluzówka