Sezon na letni wypoczynek nad wodą w pełni. Wakacje są na półmetku, a przed nami zapowiadane wzrosty temperatur. To zapewne znów spowoduje zwiększony ruch w okolicach akwenów w regionie. Niestety nie zawsze wypoczywamy nad wodą bezpiecznie. Co roku ratownicy w tym czasie mają pełne ręce pracy.

Woda daje ochłodę, relaks, beztroski wypoczynek, ale niesie też śmierć tym, którzy zapominają o ostrożności i podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

- My zalecamy, żeby kąpać się w obecności ratowników, czyli tam, gdzie plaże są strzeżone. Natomiast jeżeli zdarzy nam się wybrać kąpielisko, gdzie nie ma ratowników, albo chcemy się kąpać w odosobnieniu, pamiętajmy, że jest coś takiego jak sprzęt asekuracyjny. To na przykład bojka SP lub kamizelki asekuracyjne, które zalecamy przede wszystkim dzieciom - przypomina Piotr Molasy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kielcach.

Ratownik radzi też, aby wybierając kąpielisko odosobnione, pamiętać o pływaniu przy brzegu, żebyśmy zawsze byli w stanie bezpiecznie do niego wrócić. Nie powinniśmy pływać w poprzek zbiornika, gdzie mogą pojawić się choćby skutery wodne, rozpędzające się do ponad 100 km/h w ciągu kilku sekund.

Statystyki utonięć są przerażające. Co roku w Polsce blisko 500 osób traci życie w wodzie.

- Przodują panowie w wieku 30 do 50 lat, a później panowie w wieku plus 50, czyli wydawałoby się rozsądni ludzie z dużym bagażem doświadczeń. Tutaj są dwie najpopularniejsze przyczyny: pierwsza to alkohol lub inne używki, a druga to przecenianie własnych umiejętności - wylicza Piotr Molasy.

Od początku wakacji 2022 roku, czyli od 24 czerwca, na terenie powiatu kieleckiego policja odnotowała 1 utonięcie.

- W poniedziałek, 25 lipca w zalewie w Strawczynie utonął 21-letni mieszkaniec gminy Piekoszów. Młody mężczyzna najprawdopodobniej próbował przepłynąć akwen, ale w pewnym momencie zniknął pod lustrem wody. Do zdarzenia doszło przed godziną 21, gdy zalew nie był już dozorowany przez ratownika - informuje podkom. Karol Macek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Patrole wodne policji można spotkać na zalewach Chańcza i Cedzyna. Mundurowi, poza stanem trzeźwości (także osób pływających na materacach i rowerkach wodnych), sprawdzają, czy korzystający z łodzi mają odpowiednie uprawnienia.

- Osoba, która pod wpływem alkoholu pływa tego typu jednostkami musi się liczyć z mandatem za popełnione wykroczenie. Ponadto służby prewencji patrolują każdy z zalewów w naszym powiecie. Sprawdzają zachowanie wypoczywających z brzegu, zwłaszcza pod kątem przestrzegania zakazów kąpieli - przypomina podkom. Karol Macek.

Wypoczywajmy bezpiecznie. Zachowajmy ostrożność. Ocalmy życie.

Fot. archiwum

pływający łodzią