Przed Krzyżem Powstańczym u zbiegu ulic Zagórskiej i Źródłowej odbyły się uroczystości zorganizowane z okazji 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Wziął w nich udział starosta kielecki Mirosław Gębski.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.00 przed pomnikiem i krzyżem powstańczym. Kamień ustawiono u zbiegu ulic Zagórskiej i Źródłowej dla upamiętnienia 150. rocznicy wybuchu powstania listopadowego i ustanowienia barw narodowych. Monument znajduje się w miejscu śmierci trzech nieznanych z imienia Żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli 24 września 1831 roku.

Przed pomnikiem oddano cześć powstańcom, złożono kwiaty i zapalono znicze. Odśpiewano hymn państwowy i przybliżono rys historyczny powstania listopadowego. Były również okolicznościowe przemówienia.

- Dzisiaj jest szczególny dzień. Musimy pamiętać o wszystkich bohaterach, tych którzy wygrali i tych, którzy zapłacili życiem w powstaniach. Pamiętajmy o bohaterach, o wszystkich zrywach niepodległościowych. Gdyby nie te zrywy, nie byłoby wolnej Polski w 1918 roku i nie byłoby wolnej Polski teraz. Niech żyje Polska! - powiedział starosta kielecki Mirosław Gębski.

Uroczystości uświetniły występy artystyczne przygotowane przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 28 im. Żołnierzy 4PP „Czwartaków” w Kielcach.

Powstanie Listopadowe skierowane przeciwko rosyjskiemu zaborcy wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku. Zakończyło się 21 października 1831 roku.