Czym obsadzić pergolę?

Dobrze dobrane rośliny pnące do pergoli mogą stać się najpiękniejszą ozdobą Twojego ogrodu. Nie tylko będą cieszyć oko gości Twoje i Twoich gości, ale także uprzyjemnią Ci wypoczynek na świeżym powietrzu. Relaks w otoczeniu ciemnozielonych liści lub kolorowych kwiatów to najlepsza recepta na przyjemnie spędzony letni dzień. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jakie rośliny do pergoli sprawdzą się najlepiej.

Jak wybrać rośliny pnące do pergoli?

Zanim wybierzesz kwiaty pnące do pergoli, zastanów się najpierw, jakie są Twoje oczekiwania. Czy zależy Ci na łatwych w uprawie roślinach, czy może znajdziesz czas na poświęcenie im więcej uwagi? Czy zależy Ci bardziej na efektownych liściach czy pachnących kwiatach? Kiedy odpowiesz te pytania, będzie Ci o wiele łatwiej wybrać gatunek dla siebie.

Czy są pnącza do pergoli, których nie warto sadzić? Owszem. Zdecydowanie zrezygnuj z roślin inwazyjnych, takich jak kolczurka klapowana. Jeśli masz małe dzieci, nie sadź lepiej pnączy o trujących owocach (na przykład wiciokrzew).

Rośliny do pergoli – polecane gatunki

Jest wiele gatunków, które sprawdzą się dobrze jako rośliny przy pergoli. Polecamy przede wszystkim bluszcz, winobluszcz, winorośl oraz różę pnącą.

Bluszcz

Bluszcz pięknie prezentuje się na pergoli o każdej porze roku. Nawet zimą jego ciemnogranatowe drobne liście będą pięknie się prezentować pod śniegiem. Roślina ta nie wymaga bardzo czasochłonnej pielęgnacji.

Winobluszcz

Winobluszcz jest bardzo często wybierany do obsadzania pergoli, ponieważ szybko rośnie i nie jest trudny w uprawie. Na zimę całkowicie zrzuca liście, jednak jesienią będzie cieszyć oczy intensywnie czerwonymi liśćmi.

Winorośl

Jeśli mieszkasz w cieplejszych rejonach Polski, możesz obsadzić pergolę winoroślą. Dzięki temu nie tylko zadbasz o efekt wizualny, lecz także będziesz cieszyć się smacznymi owocami z własnego ogrodu.

Róże pnące

Róże pnące to rośliny dla cierpliwych. Żeby uzyskać piękną pachnącą ścianę, trzeba poczekać przynajmniej trzy lata. Efekt jest jednak zdecydowanie tego wart. Róże wymagają słonecznego i niezbyt wietrznego stanowiska.

Podsumowanie

Osoby, które wybierają pergole tarasowe w mieście Olsztyn, często zastanawiają się, jakie rośliny sprawdzą się najlepiej do ich obsadzenia. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań. Jeśli zależy Ci na szybko rosnących pnączach, postaw na bluszcz lub winobluszcz. Jeżeli jednak lubisz prace w ogrodzie, warto postawić na bardziej wymagające, lecz niezwykle piękne rośliny – winorośl lub różę pnącą.