Jak zwiększyć swoją produktywność w pracy?

Motywacja do pracy i produktywność to dwie najważniejsze kwestie potrzebne podczas wykonywania obowiązków. Jeżeli ich zabraknie, praca staje się trudniejsza, a nawet najłatwiejsze zadania są w stanie sprawiać trudności. Sprawdź więc nasze najskuteczniejsze sposoby na zwiększenie swojej produktywności w pracy!

  1. Zawsze zaczynaj od najważniejszych zadań

Twoja lista zadań do wykonania zdaje się nie mieć końca, a Ty nie masz siły, aby zacząć je wypełniać? Postaraj się więc zacząć od najważniejszych i najbardziej priorytetowych punktów. Po ich wypełnieniu, w momencie dalszego braku energii do pracy przynajmniej będziesz miał pewność, że najważniejsze zadania zostały wykonane, a Twój szef nie będzie się złościł.

  1. Stwórz plan dnia

Jeżeli dopiero zaczynasz swój dzień w pracy, postaraj się stworzyć plan wypełniania obowiązków. Wypisz wszystkie zadania, które czekają na wypełnienie i postaraj się ustalić odpowiedni czas na ich wykonanie. Takim sposobem również zauważysz, ile rzeczywiście czasu spędzasz na zadaniach, a ile na bezcelowym przeglądaniu mediów społecznościowych. Zadbaj również o regularne przerwy w pracy, które mają duży wpływ na Twoją produktywność i pozwalają zyskać energię do dalszego działania.

  1. Wypróbuj zasadę dwóch minut

Metoda ta jest dobrym sposobem na radzenie sobie z brakiem produktywności w pracy. Polega ona na wykonaniu wszystkich zadań, które zajmują mniej niż 2 minuty, od ręki. Takim sposobem zyskasz więcej czasu na wypełnianie bardziej złożonych obowiązków, jednocześnie nie będziesz się rozpraszał.

  1. Wykorzystaj technikę POMODORO

Technika ta polega na dzieleniu czasu na momenty pracy i odpoczynku. Podczas czasu pracy, który tradycyjnie wynosi 25 minut, powinieneś w pełni skupić się na wypełnianiu wszystkich zadań w 100%. Po tym etapie następuje 5 minut przerwy, które możesz przeznaczyć na krótki spacer, kilka ćwiczeń rozciągających czy oddychanie przy otworzonym oknie. Dzięki tej technice jesteś w stanie zwiększyć swoja produktywność, jednocześnie nauczysz się zarządzać swoją energią.

  1. Nie wykonuj kilku zadań w tym samym czasie

Multitasking w krótkim czasie może zabić Twoja produktywność. Postaraj się wypełniać jedno zadanie i w pełni skupić się na jego ukończeniu. Nie dodawaj sobie kolejnych obowiązków — taka taktyka sprzyja roztargnieniu i dezorientacji.