Nowoczesny kompleks sportowy oraz internat, który pomieści 90 uczniów powstaną przy Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie. Umowę z wykonawcami inwestycji podpisał starosta kielecki Mirosław Gębski wraz z wicestarostą Tomaszem Plebanem.

W dzisiejszej uroczystości udział wzięli: starosta kielecki Mirosław Gębski, wicestarosta Tomasz Pleban, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach Cezary Majcher, Stefan Bąk oraz Mariusz Ściana, skarbnik powiatu Anna Moskwa, radny powiatowy Łukasz Woźniak, dyrektorzy: Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Izabela Dziewięcka oraz Wydziału Strategii i Rozwoju Wojciech Kołodziejczyk. Ze strony wykonawcy umowy podpisali: wiceprezes Przedsiębiorstwa KARTEL S.A. Paweł Karpiński i prokurent Tomasz Adamczyk oraz prezes spółki GB TECHNOLOGY Grzegorz Ludwicki. Obecny był także poseł RP Krzysztof Lipiec, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie Agnieszka Prędota - Gad oraz przedstawiciel BGK Robert Książka.

Przy Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie powstaną dwie duże inwestycje. Wartość dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład to blisko 16 mln zł. Wartości inwestycji ogółem: to 28 mln 220 tys. zł. Wkład własny powiatu to 12 mln 335 tys. zł.

- Będzie to nowoczesny kompleks sportowy. Ważna inwestycja dla najnowocześniejszej szkoły w powiecie. Takiej szkoły, takich inwestycji będą nam zazdrościć w całym województwie i w całej Polsce. Staramy się jako samorząd wizieć potrzeby każdego, stawiamy na rozwój infrastruktury drogowej, ale też widzimy potrzeby w zakresie rozwoju bazy sportowej - mówi starosta. - W ramach zadania powstanie boisko do piłki nożnej, boisko wielofunkcyjne z nawierzchnią poliuretanową, kort tenisowy, czterotorowa bieżnia lekkoatletyczna z wydzieloną bieżnią do sprintu, skocznia w dal oraz siłownia zewnętrzna - wylicza starosta kielecki Mirosław Gębski.

Cały obiekt zostanie wyposażony w piłkochwyty, trybuny, monitoring, oświetlenie oraz instalację nagłaśniającą. Wzdłuż drogi przyległej do boisk zaprojektowane i wybudowane zostaną miejsca postojowe dla 14 samochodów osobowych oraz dwa miejsca dla autobusów.

- Inwestycja obejmuje zaprojektowanie oraz wykonanie kompleksu sportowego wraz z budynkiem zaplecza i infrastrukturą towarzyszącą oraz wyposażeniem. W ramach zadania zostaną wykonane wszystkie prace wchodzące w zakres procesu budowlanego, począwszy od opracowania dokumentacji projektowej poprzez uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę, realizację robót budowlanych oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie - mówi wicestarosta Tomasz Pleban. - Szkoła w Łopusznie nam się rozrasta, mamy spory nabór, poprawiamy warunki w tej placówce, liczymy, że będzie to jedna z najnowocześniejszych w regionie.

Na realizację inwestycji władze powiatu pozyskały blisko 5 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład. - Całkowita wartość inwestycji to 10 milionów 343 tys. zł. Wkład własny powiatu to kwota 5 mln 348 tys. zł - wylicza starosta.

Wykonawcą robót jest firma GB TECHNOLOGY. Planowany termin zakończenia budowy: 16.12.2025 r.

Przy Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie powstanie także internat. - Będzie to dwukondygnacyjny budynek o powierzchni około 2 500 m2 z przeznaczeniem dla 90 uczniów. Uczniowie do dyspozycji będą mieli pokoje dwuosobowe z łazienkami. Powstanie także sala konferencyjna z przeznaczeniem dla 50 osób i możliwością jej podziału na 4 mniejsze pomieszczenia dydaktyczne - wylicza wicestarosta. Będzie to inwestycja na wysokim poziomie. Na to zadanie także pozyskaliśmy pieniądze w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 10 mln 880 tys. zł. Całkowita wartość inwestycji to 17 mln 867 tys. zł. Pozostała kwota, blisko 7 milionów to wkład własny powiatu - dodaje wicestarosta Tomasz Pleban.

Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego KARTEL S.A. Planowany termin zakończenia budowy: 16.12.2025 r.

Radości z inwestycji nie kryła dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie, Agnieszka Prędota - Gad. Podkreślała, że kompleks boisk przyczyni się do poprawy rozwoju fizycznego uczniów i będzie prawdziwą „wisienką na torcie”. - Mamy piękną halę sportową, natomiast brakowało nam zewnętrznych boisk. Nowe inwestycje spowodują, że nasza szkoła będzie jedną z najnowocześniejszych w regionie. Jestem także przekonana, że ten kompleks sportowy będzie chętnie odwiedzany nie tylko przez młodzież.

Obecnie w szkole uczy się 790 uczniów. Z internatu korzysta 40 osób. - Internat został wybudowany przed wojną. Mamy świadomość, że warunki nie są takie jak być powinny. Dlatego bardzo cieszymy się z nowej inwestycji, która powstanie blisko szkoły. Na pewno oprawi się komfort mieszkańców - mówi dyrektor.

Poseł Krzysztof Lipiec podkreślił znaczenie Rządowego Funduszu Polski Ład, który daje możliwość dofinansowania projektów inwestycyjnych realizowanych przez samorządy. - Polski rząd stworzył bardzo dobry instrument, jakim jest program Polski Ład. W skali całej Polski to ponad 70 mld zł, w województwie świętokrzyskim ponad 3 mld zł, a ponad 50 mln zł w skali powiatu kieleckiego. To są duże pieniądze, które z pewnością przyczyniły się do rozwoju gospodarczego, do poprawy jakości życia lokalnych społeczności. Gratuluję Powiatowi Kieleckiemu, że tak skutecznie pozyskuje środki finansowe. Ja mocno wspieram samorządy województwa świętokrzyskiego, jestem ich rzecznikiem w tym aby pozyskiwali te środki nie tylko z Polskiego Ładu, bo przecież jest także inny doskonały instrument do tego jak Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg oraz Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, nie wspomnę już o programach poszczególnych resortów, dzięki którym także trafiają tutaj kolosalne pieniądze - powiedział poseł.