Starosta kielecki Mirosław Gębski nagrodził laureatów XVII edycji powiatowego konkursu pn. „Bezpieczeństwo na Piątkę”. W Targach Kielce odbył się dziś finał tego etapu przedsięwzięcia.

Celem odbywającego się już po raz 17 konkursu jest utrwalenie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bezpieczeństwa osobistego, bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym oraz propagowanie zasady fair - play podczas rywalizacji sportowej. To wieloetapowe przedsięwzięcie dedykowane jest uczniom klas piątych szkół podstawowych z terenu miasta Kielce i powiatu kieleckiego, którzy zostali wyłonieni spośród szkolnych eliminacji.

- Wiele szkół z powiatu kieleckiego zgłosiło się do udziału w tym konkursie. To cieszy, bo oznacza, że dyrekcja, wychowawcy i nauczyciele w tych placówkach przywiązują dużą wagę do bezpieczeństwa - mówił Mirosław Gębski, starosta kielecki.

Drużyny mierzyły się w trzech konkurencjach: test wiedzy, rowerowy tor przeszkód oraz miasteczko ruchu drogowego.

- Konkurs dotyczył zagadnień związanych z bezpieczeństwem. W ramach rozgrywek finałowych drużyny musiały rozwiązać test wiedzy, pokonać na rowerze specjalnie przygotowany tor. Ponadto dla wszystkich uczestników i ich opiekunów policjanci z Zespołu Medycznego OPP KWP w Kielcach przygotowali specjalne warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Każdy miał okazję przećwiczyć prowadzenie resuscytacji, jak również dowiedzieć się, jak należy postępować w przypadku utraty przytomności, zranień czy oparzeń. Uczniowie spotkali się również z przedstawicielem Polskich Linii Kolejowych Edwardem Kowalikiem, który opowiedział im o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na przejazdach klejowych i w obrębie torów - mówi mł.asp.Tomasz Klimczewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Nagrody dla najlepszych zespołów wręczył starosta Mirosław Gębski oraz Komendant Miejski Policji w Kielcach insp. Tomasz Śliwiński.

Najlepsze drużyny odebrały puchary, dyplomy i upominki. W etapie wojewódzkim miasto i powiat kielecki będą reprezentowały drużyny z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach oraz Szkoła Podstawowa w Chmielniku.

Powiat Kielecki wyniki:

1 miejsce - Szkoła Podstawowa w Chmielniku

2 miejsce - Szkoła podstawowa w Rykoszynie

3 miejsce - Szkoła Podstawowa w Bielinach