Luka w CV - jak sobie z nią radzić?

W Twoim CV jest przerwa w zatrudnieniu? Nie obawiaj się, że to przekreśli szanse na zdobycie wymarzonej posady! Porozmawiaj szczerze z rekruterem, jeśli będzie chciał poznać powody luki w CV. Postaraj się go przekonać, że wolny czas udało Ci się wykorzystać na zdobywanie nowych kompetencji i doskonalenie umiejętności przydatnych na aplikowanym stanowisku.

Postaw na szczerość

Przerwa w zatrudnieniu zwraca uwagę większości rekruterów. Pamiętaj jednak, aby jej nie ukrywać - nie próbuj tuszować luki, wpisując nieprawdziwy okres zatrudnienia. Postaw na szczerość również wtedy, gdy rekruter wprost zapyta o powód przerwy. Doświadczony specjalista z działu HR zwróci uwagę na mimikę, gesty, a nawet ton głosu, które zdradzają, czy rozmówca mówi prawdę. Kłamstwo bardzo trudno jest ukryć, dlatego odpowiadaj na pytania zgodnie z prawdą.

Wykorzystaj lukę w CV do zdobywania nowych kompetencji

Jeśli przerwa w zatrudnieniu nie wiąże się z innymi obowiązkami, takimi jak opieka nad bliskimi czy konieczność poddania się rekonwalescencji, możesz ją wykorzystać w bardzo wartościowy sposób. Dobrym pomysłem jest zapisanie się na kurs lub szkolenie, aby zdobyć nowe kompetencje. Nie musisz decydować się na szkolenia ściśle związane z Twoją branżą. Możesz też poświęcić wolny czas na przykład na naukę języka obcego. Warto również postawić na doskonalenie umiejętności miękkich. Jeśli masz wystarczająco dużo wolnego czasu, zaangażuj się w wolontariat, dzięki któremu rozwiniesz takie kompetencje, jak komunikatywność, umiejętność pracy zespołowej czy zdolności organizacyjne. Nie zapominaj, że luka w CV to także świetna okazja to poświęcenia się swoim pasjom i zainteresowaniom - wolny czas możesz przeznaczyć na przykład na podróże.

Jak mówić o przerwie w CV spowodowanej redukcją etatów?

Twój poprzedni pracodawca podziękował Ci za współpracę ze względu na redukcję etatów? Wytłumacz więc dokładnie sytuację, jeśli podczas rozmowy rekrutacyjnej zostaniesz o to zapytany. Postaraj się przekonać rekrutera, że wolny czas wykorzystywałeś na doskonalenie swoich umiejętności. Jeśli nie udało Ci się ukończyć kursu czy szkolenia, możesz wspomnieć o samodzielnym zdobywaniu wiedzy, na przykład z książek czy z materiałów wideo dostępnych w sieci. A może wykorzystałeś czas wolny na wymarzoną podróż? Taka informacja również będzie istotna dla rekrutera, ponieważ dzięki temu mogłeś zdobyć szereg nowych umiejętności.

Jak wyjaśnić lukę w CV z powodów zdrowotnych?

Luka w CV nie zawsze jest związana z trudną sytuacją zawodową. Czasami przerwa w zatrudnieniu stanowi skutek problemów zdrowotnych. Jeśli tak było w Twojej sytuacji, nie ukrywaj tego faktu przed rekruterem. Nie musisz dokładnie opowiadać o swoim stanie zdrowia. Ważne jest jednak, aby wspomnieć podczas rozmowy, że możesz wrócić do pełnej aktywności zawodowej i nie ma zdrowotnych przeciwwskazań do wykonywania konkretnego zawodu.

Przerwa w zatrudnieniu nie musi być przeszkodą do zdobycia wymarzonej posady - sprawdź najnowsze oferty pracy i aplikuj na wybrane stanowiska!

Podsumowanie

Postaraj się jak najlepiej wykorzystać lukę w CV, samemu doskonaląc swoje umiejętności. Dzięki temu zyskasz w oczach rekrutera, który doceni Twoją chęć zdobywania nowych kompetencji. Jeśli dobrze wykorzystasz przerwę w zatrudnieniu, zwiększysz swoją szansę na zdobycie satysfakcjonującej posady. Pamiętaj, aby w odpowiedni sposób przygotować się na pytania rekrutera dotyczące luki w CV.