Bezpieczne wakacje nad wodą: inicjatywa policji w Kielcach
Bezpieczne wakacje nad wodą – ruszyła kolejna edycja akcji edukacyjnej

W Sielpi zainaugurowano VIII edycję ogólnopolskiej akcji edukacyjnej polskiej Policji, która ma na celu zwiększenie świadomości na temat bezpiecznego wypoczynku nad wodą. W wydarzeniu uczestniczył wicewojewoda Michał Skotnicki, który podkreślił znaczenie bezpieczeństwa podczas wakacji.

  1. Wicewojewoda Michał Skotnicki uczestniczył w inauguracji
  2. Pokaz ratowników i konkurs plastyczny
  3. Wskazówki od inspektora Tomasza Jarosza
  4. Kontrole trzeźwości nad wodą

Wicewojewoda Michał Skotnicki podczas inauguracji podkreślił, że bezpieczeństwo jest kluczowe dla udanego wypoczynku. "Bezpieczeństwo jest rzeczą nadrzędną. Aby wypoczywać dobrze, trzeba wypoczywać bezpiecznie. Dziś także będziemy się uczyć poprzez zabawę w jaki sposób wypoczywać bezpiecznie. Dziękuję policjantom za zorganizowanie już po raz kolejny takiego ważnego wydarzenia. Życzę wszystkim dobrych wakacji i bezpiecznego wypoczynku" – mówił wicewojewoda.

Podczas wydarzenia, mimo niesprzyjającej pogody, licznie zgromadzeni uczniowie ze szkół podstawowych z regionu brali udział w różnorodnych atrakcjach. Jednym z głównych punktów programu było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, w którym wicewojewoda gratulował laureatom kreatywności.

W ramach programu, uczestnicy mieli okazję zobaczyć pokaz ratowników w akcji, a także wziąć udział w treningu karate na plaży oraz pokazie udzielania pierwszej pomocy. Ciekawym elementem była również odprawa małych policjantów, co miało na celu edukację najmłodszych w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa nad wodą.

O tym, jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą, mówił inspektor Tomasz Jarosz, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach: "Najważniejszą rzeczą jest korzystanie z kąpielisk strzeżonych, gdzie mamy służby wodne. Unikajmy dzikich kąpielisk. Jeżeli korzystamy ze sprzętu pływającego zawsze używajmy kamizelek ratunkowych. Przy pływaniu dalej od brzegu wykorzystujmy bojki asekuracyjne" – powiedział inspektor.

Policja świętokrzyska będzie w trakcie wakacji zwracać szczególną uwagę na to, czy rodzice mają swoje dzieci w polu widzenia i kontrolują ich zachowanie nad wodą. Ważnym elementem będą także wyrywkowe kontrole trzeźwości u osób korzystających ze sprzętu pływającego.

Statystyki z poprzednich lat pokazują, jak ważna jest taka edukacja – w zeszłe wakacje w Polsce utonęły 192 osoby, a od początku 2024 roku już 130 osób straciło życie w wodzie. Akcja policjantów potrwa do 30 września, a jej celem jest zmniejszenie liczby tragicznych wypadków nad wodą.


Na podstawie: Urząd Wojewódzki w Kielcach