KCK nagrodzone za dostępność. W Kielcach doceniono pracę bez barier

KCK nagrodzone za dostępność. W Kielcach doceniono pracę bez barier

FOT. Urząd Miasta w Kielcach

W Pałacyku Zielińskiego nie chodziło tylko o uroczyste przemówienia. Tego dnia centrum uwagi przesunęło się na ludzi, którzy od lat budują przestrzeń bardziej otwartą dla osób z dysfunkcją wzroku. W Kielcach mocno wybrzmiało też nazwisko Matki Róży Czackiej, bo właśnie jej dziedzictwu poświęcono konferencję „Reha for the Blind in Poland 2026”. W tym tle szczególnie wyraźnie zabrzmiało wyróżnienie dla Kieleckiego Centrum Kultury.

  • Spotkanie o dostępie, który zaczyna się od codziennych decyzji
  • Agata Wojda mówiła o pracy, która daje nadzieję
  • Kieleckie Centrum Kultury wśród nagrodzonych

Spotkanie o dostępie, który zaczyna się od codziennych decyzji

Konferencja regionalna była okazją, by spojrzeć na dostępność nie jak na hasło, ale jak na serię konkretnych działań: od organizacji przestrzeni, przez dostęp do informacji, aż po rozwiązania, które pomagają w samodzielnym korzystaniu z kultury, usług i miejsc publicznych. W centrum rozmów znalazły się także rehabilitacja, edukacja oraz społeczne i duchowe wsparcie osób niewidomych i słabowidzących.

Wydarzenie w Pałacyku Zielińskiego miało wyraźnie praktyczny wymiar. Zebrani rozmawiali o nowoczesnych metodach integracji i o tym, jak usuwać bariery, które wciąż potrafią decydować o tym, czy ktoś może swobodnie wejść, skorzystać z oferty, przeczytać komunikat albo po prostu czuć się pewnie w przestrzeni miasta.

Agata Wojda mówiła o pracy, która daje nadzieję

Do uczestników zwróciła się prezydentka Kielc Agata Wojda. Podkreśliła znaczenie osób i instytucji, które na co dzień wspierają innych.

„Jesteście aktywni, jesteście społecznie zaangażowani i to jest ogromna wartość. Wyciągacie pomocną dłoń i pokazujecie, że życie może być pełnowartościowe, dając nadzieję tym, którym świat sypie się na głowę” – powiedziała Agata Wojda.

Jej słowa dobrze oddały klimat spotkania. Nie był to tylko przegląd dobrych praktyk, ale także przypomnienie, że za dostępnością stoją konkretni ludzie, ich czas, uwaga i konsekwencja. To właśnie takie działania zbliżają instytucje do mieszkańców, zwłaszcza tam, gdzie zwykła przeszkoda dla jednych dla innych staje się realnym murem.

Kieleckie Centrum Kultury wśród nagrodzonych

Najbardziej namacalnym finałem konferencji było wręczenie nagród w regionalnym konkursie Fundacji Szansa – Jesteśmy Razem „Idol 2026”. W kategorii „Idol – świat dla wszystkich, a nie jedynie wybranych” drugie miejsce zdobyło Kieleckie Centrum Kultury. Wyróżnienie trafia do instytucji i osób, które zwiększają dostępność przestrzeni, informacji i usług, wspierają samodzielność oraz pomagają przełamywać stereotypy związane z niepełnosprawnością.

Dyrektor KCK Artur Wijata przyznał, że nagroda jest dla zespołu ważnym sygnałem.

„Bardzo się cieszymy, że zostaliśmy dostrzeżeni w tym konkursie i postaramy się, aby to nie było nasze ostatnie słowo” – powiedział.

Dodał też, że instytucja nadal pracuje nad równym dostępem dla wszystkich odbiorców, również dla osób z różnymi typami niepełnosprawności. Zwrócił uwagę, że takie wyróżnienia wzmacniają więzi między ludźmi.

Konferencja przypomniała więc coś więcej niż samą listę nagrodzonych. Pokazała, że dostępność nie jest dodatkiem do działalności publicznej, lecz jej miarą. Projekt zrealizowała Fundacja Szansa – Jesteśmy Razem przy wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

na podstawie: Urząd Miasta Kielce.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta w Kielcach). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.