Centralny Zlot Krajoznawców w Kielcach 2025

2 min czytania

W dniach od 21 do 24 sierpnia 2025 roku w Kielcach odbędzie się 52. Centralny Zlot Krajoznawców. Wydarzenie to organizowane jest na terenie województwa świętokrzyskiego i ma na celu prezentację walorów regionu oraz integrację osób zainteresowanych krajoznawstwem. Podczas zlotu uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w wykładach, wycieczkach krajoznawczych oraz zwiedzać najważniejsze zabytki i rezerwaty przyrody w okolicy.

Termin i miejsce

Data: 21 sierpnia (czwartek) od godziny 14:00 do 24 sierpnia (niedziela) do godziny 15:00 2025 roku.

Lokalizacja: Kielce, województwo świętokrzyskie, Polska.

Organizator

Wydarzenie jest organizowane przez Oddział Świętokrzyski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK) w Kielcach.

Program zlotu

Program czterodniowego zlotu obejmuje różnorodne aktywności związane z poznawaniem regionu:

  • 21 sierpnia (czwartek): popołudniowa wycieczka autokarowa po trasie Kielce – Michniów – Bodzentyn – Kielce oraz obiadokolacja.
  • 22 sierpnia (piątek): uroczyste otwarcie zlotu w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim, wykłady dotyczące krajoznawstwa i przyrody regionu, wystawy kolekcjonerskie oraz zwiedzanie Muzeum Narodowego, katedry, Muzeum Historii Kielc i rezerwatu Kadzielnia. Wieczorem zaplanowana jest uroczysta kolacja.
  • 23 sierpnia (sobota): Forum Krajoznawców w hotelu DAL, a następnie całodniowa wycieczka obejmująca rezerwat Wietrznia, Centrum Geoedukacji, Chęciny, Tokarnię, Samsonów, dąb „Bartek” oraz rezerwat Zachełmie.
  • 24 sierpnia (niedziela): poranna wycieczka autokarowa po trasie Kielce – Święta Katarzyna – Nowa Słupia – Święty Krzyż – Huta Szklana z wizytą w Świętokrzyskiej Zagrodzie Kultury „Harmonia” i posiłkiem, zakończona powrotem do Kielc.

Odznaka Krajoznawcza Polski

W ramach zlotu możliwe jest zdobywanie punktów do Odznaki Krajoznawczej Polski poprzez odwiedzanie jedenastu wskazanych obiektów i miejsc w regionie, m.in. Michniowa, Muzeum Narodowego w Kielcach, katedry, rezerwatu Kadzielnia, Chęcin, Tokarni, Samsonowa, dębu „Bartek”, Świętokrzyskiego Parku Narodowego ze Świętą Katarzyną i Świętym Krzyżem oraz Nowej Słupi.

Autor: info_wydarzenia