Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kielce

Samozamykacz z blokadą

W budynkach, w których stosuje się nowoczesne rozwiązania można znaleźć drzwi, które wyposażone są w urządzenie usprawniające ich działanie. Tym urządzeniem jest samozamykacz, bez którego nie mogą się obejść drzwi montowane w budynkach charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu. Drzwi wyposażone w samozamykacz oprócz ułatwienia ich użytkowania będą również chronione przed niepożądanymi skutkami obchodzenia się z nimi w sposób niewłaściwy, czyli używając zbyt dużo siły do ich zamknięcia.

Na rynku znajdziemy również taki rodzaj urządzenia jak samozamykacz z blokadą, który będzie stanowił świetną formę ochrony przed intruzami w miejscu, które powinno być szczególnie nadzorowane i autoryzowane.

Schemat działania samozamykacza

Domykacz do drzwi, bo taką nazwę również można stosować, został zaprojektowany w ten sposób, aby umożliwiał automatyczne zamykanie drzwi zaraz po ich otworzeniu. Sposób działania mechanizmu nie jest zbyt złożony, dlatego w prosty sposób można zobrazować procesy zachodzące podczas jego używania. Jednym z elementów domykacza drzwi jest sprężyna, która podczas otwierania drzwi przy pomocy naszych rąk akumuluje powstałą energię, która kolejno uwalniana jest w momencie kiedy puszczamy drzwi wolno. Sprawnie działający mechanizm pozwoli wrócić drzwiom do ich stanu wyjściowego.

Oprócz zwykłych samozamykaczy, do których potrzebna jest nasza siła na rynku dostępne są również samozamykacze napędzane siłą elektromechaniczną, czyli z użyciem odpowiedniego siłownika, dzięki czemu otwieranie i zamykanie drzwi jest możliwe za pomocą pilota o określonym zasięgu działania.

Gdzie warto zamontować samozamykacz?

W budynkach użytku publicznego zaleca się montaż samozamykających się drzwi co ma na celu zachowanie odpowiedniego charakteru i kameralnej atmosfery jaka powinna panować w urzędach czy szpitalach. Drzwi, które zamykają się zaraz po ich otworzeniu sprawdzą się również w sklepach czy restauracjach, gdzie drzwi otwierają i zamykają się nieustannie.

Rodzaje samozamykaczy

W zależności od posiadanych przez nas drzwi powinniśmy wybrać dostosowany do nich rodzaj automatycznego zamykacza do drzwi. Ważnym czynnikiem będzie tutaj tworzywo, z jakiego wykonane są drzwi. Nieumiejętne dobranie urządzenia może spowodować zniszczenie drzwi, a przy tym koszty ponoszone podczas montowania urządzenia mogą znacznie wzrosnąć. Jeżeli nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie montażu samozamykaczy warto poradzić się osoby, która ma na tym polu spore doświadczenie.

Ze względu na ilość skrzydeł posiadanych drzwi powinniśmy wybrać inne rodzaje budowy domykacza. Jeżeli posiadamy drzwi jednoskrzydłowe możemy zaopatrzyć się w samozamykacz do drzwi z ramieniem nożycowym lub z szyną ślizgową. Jeżeli jesteśmy posiadaczami dwuskrzydłowych drzwi pozostaje nam zakup samozamykacza z szyną ślizgową.

Wybierając samozamykacz sklep specjalistyczny to najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla osób niezorientowanych w temacie działania tych urządzeń. Doradcy sklepu budowlanego czy specjalistycznego z pewnością pomogą wybrać odpowiedni samozamykacz do drzwi w waszym domu czy sklepie. Sprawa ma się podobnie do montażu domykaczy. Lepiej pozostawić to zadanie fachowcom, którzy bazując na wielu latach doświadczenia w podobnych czynnościach na pewno poradzą sobie z założeniem samozamykacza w waszych drzwiach. Oczywiście można wspomóc się filmami instruktażowymi dostępnymi w internecie, jednak bardziej bezpiecznym rozwiązaniem będzie zatrudnienie specjalisty.