Dlaczegoubezpieczenie szkolne jest przydatne?

Okres szkolny to czas wielu wyzwań, zarówno dla dorastającego dziecka jak i dla jego rodziców. To także czas w którym na dzieci czyha wiele niebezpieczeństw a one same dość często ulegają wypadkom. Aby ich skutki nie były dotkliwe, warto wykupić ubezpieczenie szkolne, które zapewnia uczniom dodatkową ochronę. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Czym jest ubezpieczenie szkolne

Ubezpieczenie dla dzieci uczęszczających do szkoły jest ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Oznacza to, że każde dziecko, które ulegnie wypadkowi, otrzyma od ubezpieczyciela finansową rekompensatę, czyli odszkodowanie. Dodatkowo ubezpieczyciel pokryje też koszty leczenia szpitalnego oraz ewentualnej rehabilitacji dziecka.

Tym samym ubezpieczenie szkolne zabezpiecza dobrobyt finansowy rodziny ucznia, zdejmując z niej obowiązek finansowania jego terapii. Co więcej – bardzo często ubezpieczenia nnw dzieci oferują dodatkową opiekę medyczną dla poszkodowanego ucznia. Korzyści z ubezpieczenia nie sprowadzą się więc tylko i wyłącznie do wymiaru finansowego.

Ubezpieczenie szkolne co obejmuje

Każda polisa ubezpieczeniowa dla ucznia powinna swoim zakresem chronić go przed skutkami najczęstszych wypadków. Są nimi: złamania, skręcenia, zwichnięcia, urazy głowy, kręgosłupa i brzucha. Ubezpieczenie szkolne o zwiększonym zakresie, może natomiast dodatkowo chronić dziecko przed skutkami oparzeń, pokąsania i pogryzienia czy też przed skutkami omdleń i ataków epilepsji.

Niektóre ubezpieczenia nnw dzieci obejmują także możliwość odbudowania zębów stałych (po ich utracie w wyniku wypadku), finansują operacje plastyczne czy też sprzęt ortopedyczny dla dziecka. Wraz z polisą nnw można też wykupić dodatkowy pakiet assistance, który gwarantuje wizytę pielęgniarki w domu ucznia, pokrycie i zorganizowanie transportu medycznego oraz dowóz leków.

Gdzie kupić ubezpieczenie szkolne

Polisę można kupić u agenta ubezpieczeniowego. Korzystając z jego usług będziemy mieli możliwość porównania ofert różnych ubezpieczycieli i wybrania tej, która będzie dla nas i dla naszego dziecka najkorzystniejsza. Warto pamiętać, że samodzielnie wybrana polisa pozwala w dość dużym stopniu zdecydować o zakresie ochrony dziecka i wysokości sumy gwarancyjnej.

Alternatywną opcją jest ubezpieczenie dziecka w szkole, które oferuje dyrekcja placówki na początku każdego roku szkolnego. Tutaj niestety rodzic ma mniejszy wpływ na jakość polisy, bowiem nie jest stroną zawieranej umowy. Ona sama cechuje się natomiast niezbyt wysoką wartością sumy gwarancyjnej, ale za to jest dużo tańsza niż polisa kupiona samodzielnie.

Jakie korzyści dają ubezpieczenia nnw dzieci?

Ubezpieczenie dziecka niesie ze sobą dwa rodzaje korzyści – materialną i niematerialną. Ta pierwsza to oczywiście wypłata odszkodowania (które w wielu przypadkach odciąża rodzinny budżet i zdejmuje z rodziców konieczność finansowania leczenia dziecka), wsparcie w załatwianiu formalności oraz ułatwienie dostępu do fachowej opieki lekarskiej.

Niematerialna wartość, jaką wnosi ubezpieczenie dziecka w szkole to z kolei zapewnienie sobie poczucia bezpieczeństwa i spokoju. Świadomość, że w kryzysowej sytuacji rodzic będzie mieć zapewnione wsparcie i nie będzie musiał martwić się o to, skąd zdobędzie pieniądze na leczenie dziecka, jest bardzo ważna i zapewnia spory komfort psychiczny.

Na co zwrócić uwagę?

Aby ubezpieczenie szkolne spełniło wszystkie oczekiwania rodziców, należy bardzo dokładnie zapoznać się z jego warunkami. Rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, limity w korzystaniu z różnych usług oraz na wysokość sumy gwarancyjnej. Ważne jest także, aby polisa działała codziennie, bez względu na to co robi i gdzie aktualnie przebywa uczeń.