Wielkie święto powiatu kieleckiego i gminy Bieliny. Wieniec wybrany na Dożynkach Powiatu Kieleckiego i gminy Górno zwyciężył na XXII Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich w Bogorii.

Powiat kielecki reprezentował członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk oraz dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska Zenon Pedrycz.

Uroczystości rozpoczęła msza święta o godz. 12.00 w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii. Podczas mszy poświęcone zostały powiatowe wieńce i chleby dożynkowe. Następnie korowód dożynkowy przeszedł na stadion sportowy, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości, występy artystyczne i ogłoszenie wyników konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

W tym roku wyjątkowo oceny wieńców dokonano wcześniej, aby zdążyć ze zgłoszeniem zwycięskiego wieńca do Kancelarii Prezydenta RP w celu udziału w Dożynkach Prezydenckich, które w tym roku pokrywały się z terminem Dożynek Wojewódzkich.

Spośród 13 wieńców, które zostały zgłoszone do konkursu za najpiękniejsze uznano wieniec z Gminy Bieliny. Wieniec ten, 10 i 11 września wziął udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec w kraju.

Wraz z samorządowcami z powiatu kieleckiego i gminy Bieliny, w delegacji uczestniczą przedstawiciele z sołectwa Czaplów - Zofiówka. Towarzyszy im Koło Gospodyń Wiejskich „Śwarne Kakonianki” oraz grupa Sołtysów i Radnych z Gminy Bieliny. Na dożynkowej scenie można było podziwiać KGW „Śwarne Kakonianki” z obrzędem „Strojenie przepiórki”.

Wieniec z gminy Bieliny na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie

W przeddzień Dożynek Prezydenckich tradycyjnie odbył się „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, w którym wzięły udział grupy reprezentujące poszczególne województwa. Województwo świętokrzyskie miał zaszczyt reprezentować wieniec wykonany przez rolników z sołectwa Czaplów-Zofiówka.

Jesteśmy dumni z Zespołu Pieśni i Tańca Ciekoty, który wraz z Kapelą Adaśki reprezentował województwo świętokrzyskie w czasie Dożynek Prezydenckich. Delegację województwa wraz z naszymi artystami uzupełniła reprezentacja gminy Bieliny. Wszyscy spotkali się z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą oceniającą wieńce. Członkowie ZPiT Ciekoty obśpiewali świętokrzyski wieniec zgodnie z tradycją.

Oficjalna część uroczystości odbyła się 11 września. Rozpoczęła ją msza święta, a po niej przemarsz korowodu dożynkowego na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, W wydarzeniu udział wziął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej Agata Kornhauser-Dudy.

Zdjęcia: Gminy Masłów i Bieliny