Jak ubierać się na rower jesienią?

Wśród wielu początkujących rowerzystów istnieje przeświadczenie, że komfortowa jazda na rowerze dotyczy jedynie okresu wiosenno-zimowego. W poniższym artykule wyjaśnimy Ci, że jest to zwykły mit oraz wskażemy jak należy ubrać się na rower w okresie jesiennym!

Jazda na rowerze jesienią

Złota, polska jesień. Zapewne niejednokrotnie spotkałeś się z takim określeniem. Nic w tym dziwnego, przecież wszyscy wiemy jak piękne i magiczne krajobrazy możemy zobaczyć o tej porze roku. Na myśl od razu przychodzą lasy, w których liście przybierają złoto-czerwono-pomarańczowy kolor. Jazda na rowerze to świetna forma nie tylko aktywności fizycznej, ale również miłego spędzania czasu oraz zwiedzania. Dzięki rowerom możemy wybrać się między innymi na wycieczkę do parku czy do lasu, gdzie krajobraz jesienny zdecydowanie może zapierać dech w piersiach. Tym bardziej jest to idealny pretekst do tego aby wyrwać się z domu i oderwać od wszelkich urządzeń elektronicznych.

Niestety jesienna pora roku ma również drugą stronę medalu. Często dochodzi w tym okresie do załamania pogody, w której musimy się liczyć między innymi z opadami deszczu. Co więcej, szczególnie wczesnym rankiem czy późnym wieczorem - temperatury mogą być na prawdę bardzo niskie, a niekiedy mogą sięgać zaledwie kilku stopni Celsjusza. Czy oznacza to, że w takiej sytuacji rower musi pójść w odstawkę? Oczywiście, że nie! W takiej sytuacji powinniśmy jednak odpowiednio przygotować się do rowerowej wycieczki, szczególnie pod kątem ubioru.

W jaki sposób ubrać się na rower w okresie jesiennym?

Z pewnością zastanawiasz się o czym należy pamiętać szykując się na jesienną wyprawę rowerową. Strój na taką wycieczkę powinien zapewnić nam ciepło, a jednocześnie musi ochronić nas w sytuacji kiedy nie unikniemy opadów deszczu. Oczywiście strój rowerowy musi nam jednocześnie zapewniać pełną swobodę ruchu, tak aby jazda w dalszym ciągu była dla nas w pełni komfortowa.

Jak ten ubiór powinien wyglądać w praktyce? Po pierwsze, zaleca się stosowanie tak strojów warstwowych, ubieranych na tak zwaną 'cebulkę'. Szczególnie pomocna w kontekście utraty ciepła może być oczywiście bielizna termiczna, która w tym przypadku byłaby właśnie pierwszą warstwą naszych ubrań. Jest to bielizna, która ściśle przylega do naszego ciała, dzięki czemu zachowuje właściwości cieplne na dłużej. Na bieliznę powinniśmy założyć na przykład bluzę oraz spodnie rowerowe, które uchronią nas przed wiatrem. W zależności od tego jak niska jest temperatura powietrza, na kolejną warstwę możemy dołożyć na przykład kurtkę rowerową, która zapewni nam dodatkową ochronę przed deszczem, który w okresie jesiennym może nas zaskoczyć niemalże w każdej chwili. Cały strój rowerowy odnajdziesz w asortymencie jaki oferuje sklep rowerowy Kielce.

Nie zapomnij również o dobrym oświetleniu! W okresie jesiennym już około godziny 16 robi się ciemno, tym samym musisz zapewnić sobie bezpieczeństwo na drodze. Odpowiednie oświetlenie zarówno z tyłu jak i z przodu jednośladu to absolutna podstawa, bez której nie powinniśmy wybierać się w trasę. Przydatne będą również akcesoria takie jak bidon, dzięki któremu będziemy mieli prosty i szybki dostęp do wody oraz prędkościomierz, który wskaże nam między innymi odbytą odległość. Jeżeli preferujesz dłuższe trasy, na przykład te całodniowe, z pewnością zainteresują Cię sakwy rowerowe, których będziesz mógł umieścić między innymi ubranie na zmianę czy zapas jedzenia i picia. 

Nie zwlekaj, rozpocznij swoją rowerową przygodę już dziś!