Uprawnienia SEP - dlaczego warto je nabyć?

Uprawnienia SEP - czym są?

Skrót SEP oznacza Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Wśród kursów SEP można wyróżnić trzy rodzaje szkoleń. Są to szkolenia elektryczne, energetyczne, czyli kursy cieplne, a także gazowe. Każde z nich ma właściwe oznaczenie. Nazwa poszczególnych kursów jest związana z obsługą urządzeń, która będzie możliwa po pozyskaniu odpowiednich uprawnień. Takie uprawnienia sprawiają, że jego posiadacz ma prawo przeprowadzić konserwacje, a także remontów określonego rodzaju urządzeń, sieci i instalacji w zależności od rodzaju przebytego szkolenia. Umożliwia to wykonywanie tak istotnych obowiązków w zawodzie, jak eksploatacja i dozór tego rodzaju sprzętu. Pomimo że przedmiot kursu jest skomplikowany i obejmuje zaawansowane zagadnienia, jego nabycie trwa jedynie jeden dzień. Potem przychodzi czas na egzamin w formie ustnej. Warto pamiętać, że wynik egzaminu jest ważny przez jedynie 5 lat.

Uprawnienia sepowskie - co dają?

Posiadanie tego rodzaju uprawnień stwarza możliwość aplikacji do pracy w zawodzie elektryka. W ogłoszeniach o prace można często znaleźć wymaganie w postaci przebycia szkolenia sepowskiego. Tego rodzaju uprawnienie jest niezwykle cenione przez rekruterów. Pozyskanie uprawnień SEP stwarza możliwość prace z różnego rodzaju urządzeniami, które działają pod napięciem. W przypadku uprawnienia G1, które oznacza uprawnienia elektryczne, będzie to sprzęt, a także sieci elektroenergetyczna. Może to dotyczyć urządzeń niezależnie od wartości napięcia znamieniowego. Oprócz tego uprawnienia te umożliwiają m.in. obsługę urządzeń elektrotermicznych, czy służących do elektrolizy. W przypadku przebytego szkolenia energetycznego możliwa jest obsługa przede wszystkim urządzeń, czy instalacji cieplnych. Do tej kategorii można zaliczyć m.in. kotły parowe, jak również wodnych, a także turbin, klimatyzacji, pompy, czy sprężarki. Z kolei kurs G1 dotyczy urządzeń gazowych. Należą do nich m.in. te służące do produkcji paliw gazowych, a także ich przetwarzania, jak również uzdatniania oraz magazynowania.

Uprawnienia sepowskie - jak je zdobyć?

Podstawowym wymaganiem pozwalającym uczestnikowi danego kursu na nabycie pożądanych uprawnień jest pomyślne zdanie egzaminu. Kurs ten jest jednodniowy, więc materiał nie jest niezwykle obszerny. Do egzaminu pozwalającego na nabycie tego rodzaju uprawnień można przystąpić również bez udziału we wcześniejszym kursie. Należy jednak pamiętać, że uczestnictwo w nim stanowi cenną wskazówkę dotyczącą zagadnień, które mogą się na nim pojawić, a udział w nim może być wręcz niezbędny w szczególności w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z zawodem elektryka i są na początku swojej ścieżki kariery. Przed przystąpieniem do egzaminu należy pamiętać o konieczności złożenia podania o uczestnictwo w nim, a także uiszczenia należnej opłaty. Można to zrobić w wybranym oddziale SEP. W tym miejscu kursant będzie również przystępował do egzaminu. Sam egzamin nie jest uznawany za niezwykle trudny, ale bez wątpienia wymaga wcześniejszego przygotowania i dokładnego zapoznania się z podstawowymi zagadnieniami obejmującymi zarówno kwestie praktyczne, jak i teoretyczne koniecznego do uzyskania pozytywnego wyniku.

Szkolenie sepowskie - gdzie się wybrać?

Przygotowując się do egzaminów takich, jak energetyczny, elektryczny, jak również gazowy warto skorzystać z kursów dostępnych na stronie https://kursyzawodowe.pl/. Skorzystanie z oferty GRUPA SILESIA Sp. z o.o. to gwarancja profesjonalizmu, doświadczenia i rzetelnego przygotowania. Kursanci mają szanse uczestniczyć w zajęciach zarówno w formie stacjonarnej, jak i zdalnej. Można również zdecydować się na pobranie ze strony internetowej grupy danych materiałów i rozpocząć przygotowywanie się do egzaminu na własną rękę. Przedsiębiorstwo to ma zasięg ogólnopolski. Z tego względu kursy są dostępne w formie stacjonarnej w wielu Polskich miastach. Dzięki temu kursant może wybrać dogodną lokalizacji i z powodzeniem uczestniczyć zajęciach w wybranym terminie i miejscu. Skorzystanie z oferty tej firmy to pewność nabycia koniecznej wiedzy pozwalającej do pozyskania uprawnień SEP. Choć cena może wydawać się kosztowna, materiał jest przygotowany w przystępny sposób, co w znacznym stopniu ułatwi przygotowania.